České dráhy vydělaly loni i přes drahé energie 400 milionů

vlak

Roky 2020 – 2021 byly z důvodu celosvětové koronavirové pandemie pro osobní hromadnou dopravu všeho druhu naprosto katastrofální. Velkou ránu zasadil covid i Českým drahám. Ani doba po covidu není chudá na dramatické události, přes to se ale našemu největšímu železničnímu dopravci podařilo zakončit rok 2022 v zisku.

České dráhy a jejich ekonomické výsledky

Hospodaření Českých drah skončilo v roce 2022 v zisku 396 milionů korun před zdaněním. Tento výsledek je o to cennější, že byl loňský rok ve znamení vysokých cen energií. Vysoké ceny se týkaly nejen elektřiny, ale i nafty. Jen náklady na paliva se oproti roku 2021 zvýšily z 3,7 na 6 miliard korun.

Kromě opětovně zvýšeného zájmu cestujících o jízdy vlakem (České dráhy letos přepravily 157 milionů lidí) lidé také jezdili na delší vzdálenosti a došlo ke zvýšení intenzity přepravy uhlí, rud a dalšího surového materiálu ve spojitosti s ruskou invazí na Ukrajinu. V tomto ohledu tak válka působí různými způsoby, některé byly pro hospodaření drah čistě negativní, jiné působily z ekonomického hlediska dokonce spíše příznivě.

vlak

Foto: Pixabay

Osobní a nákladní doprava

Osobní doprava je však pro České dráhy stále ztrátová, zatímco doprava nákladní je výrazně zisková. Zisk vykázaly i další divize společnosti. Osobní doprava však stále nedosahuje předcovidových čísel (v roce 2019 přepravily České dráhy 180 milionů cestujících). Další zátěž představují pro České dráhy nákupy nových vagónů, které musí financovat úvěrem, nebo skrze firemní dluhopisy. Dluh firmy v současné době dosahuje výše 70,8 miliardy korun.

Další rok lze nicméně očekávat opět navýšení zájmu o železniční dopravu, minimálně v segmentu osobní přepravy.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/zeleznice-ceske-drahy-energie-hospodarske-vysledky.A230427_090336_eko-doprava_cfr

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ceske-drahy-se-po-dvou-letech-ztrat-prehouply-do-zisku-396-milionu-kc/2357710

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.