Řetězce zpřísňují podmínky pro vracení zboží koupeného přes internet

e-shop

V časech koronavirové pandemie se lidé hromadně obraceli na e-shopy coby hlavní zdroj svých nákupů. Online obchody zažívaly prudký růst a současně chtěly získat konkurenční výhodu nad svými soupeři. Jedním z marketingových taháků byla možnost vrátit zakoupené zboží bezplatně. Svůj účel to splnilo a skutečně přilákalo nové zákazníky. V dnešních, mnohem hubenějších časech se ale toto nastavení obrací proti e-shopům.

Bezplatné vracení jako oblíbený benefit

Zákazníci si na možnost bezplatného vracení zboží brzy zvykli a pro většinu z nich se jedná o jeden z nejdůležitějších parametrů, podle kterých se při výběru e-shopu rozhodují. Je nutné zmínit, že možnost vrátit online zakoupené zboží do 14 dní od nákupu je dána zákonem, e-shopy ale naučily zákazníky očekávat víc. Běžné byly několikanásobně delší doby pro vracení i zaslání výrobku zpět prodejci zdarma.

e-shop

Foto: Pixabay

Příliš drahý benefit

Některé firmy (například Zoot) na takto benevolentních pravidlech dokonce vystavěly celý svůj marketing. Nyní ale na ně dopadá nesmírná nákladnost takového systému. Se zvyšujícími se cenami pohonných hmot, pronájmu a provozu skladovacích prostor rostou firemní náklady na vstřícnost vůči zákazníkům neudržitelně. Kromě toho je třeba započítat i náklady na zpracování každé takové vratky, může se jednat o desítky minut, v jiných případech třeba dvě hodiny. Občas se také stává, že vrácené zboží již nelze dát znovu do prodeje.

Mnohé e-shopy tak dnes od tohoto systému upouštějí, zkracují dobu pro vrácení výrobků a zpoplatňují dopravu. Mnohé firmy samozřejmě váhají a bojí se zbavit se konkurenční výhody i když je pro ně nevýhodná. Tento trend je ale jasně patrný ve Spojených Státech, v Západní Evropě a začíná se prosazovat i u nás. Dosavadní systém se totiž ukazuje jako skutečně neudržitelný. A rozhodně to neplatí jen pro e-shopy s oblečením.

Zdroje informací: https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/objednat-ve-velkem-a-pak-vratit-modni-obry-drti-drahe-vratky/r~9ffa9704671911edba63ac1f6b220ee8/

https://ekonom.cz/c1-67139040-odevni-obri-jdou-proti-vratkam-z-online-prodeje-system-se-zvrhl

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.