Nechte svého psa očipovat, vyhnete se velkým pokutám

Do konce roku 2019 má každý majitel psa možnost svého mazlíčka očipovat. Děje se tak u veterináře během jediné krátké návštěvy. Psa to nijak nebolí (tedy ne více než běžné očkování), navíc páníčci, kteří nenechávají své psy volně toulat, to mohou brát jako výhodu. Když se stane, že se jim pejsek ztratí, mají větší šanci, že se k nim dostane zpět. Strážníci totiž podle čipu zjistí, kdo je jeho majitelem.

Čip a očkování proti vzteklině

Důležité je také uvědomit si, že nečipovaný pes se považuje za neočkovaného proti vzteklině. A každého psa mohou strážníci jednoduše identifikovat prostřednictvím čipu v registru. To jsou dvě základní funkce, které čip má. Neznamená to ovšem, že veterináři nenaočkují ty psy, kteří nebudou mít čip. Naočkují, a i když tuto skutečnost zanesou do očkovacího průkazu psa, bude se mít za to, že očkování je neplatné.

Čip je povinnosti, registrace ne

Jedním z problémů je to, že zatímco u veterináře dojde k samotné aplikaci čipu, do registru už jej zadávají sami majitelé (někteří veterináři zadávají psa do registru sami, ale za další poplatek). A povinnost zapsat psa do některého z registrů ale není. Takže čipovaný, ale nezaregistrovaný pes nemůže dostat pokutu od Státní veterinární správy, nicméně se to tak trochu míjí účinkem. Čipování má smysl zejména pro nově narozené psy – stát bude mít lepší možnost zasáhnout proti množírnám psů.

Pokuty

Kontrolu čipování psů provádí Státní veterinární správa. Pokud tato zjistí, že pes, který je kontrolován, nemá mikročip, pak se na něj pohlíží stejně jako na psa, který není očkován proti vzteklině. Zde se konečně uplatňuje spojitost s čipem a očkováním proti vzteklině – pokuta bude vyčíslena stejná, jako kdyby pes nebyl očkován. Ve správním řízení tak může jít o částku až 20 tisíc korun.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.