Kolik peněz zajistí šťastný život? Každý to má jinak

Kdo by netoužil po finanční nezávislosti? Kolik peněz by vám stačilo, abyste sobě a své rodině mohli zajistit šťastný život? I na tyto otázky se výzkumníci pokusili najít odpověď. Zkuste si i vy určit, jaký roční plat by vám stačil na to, abyste mohli prožít šťastný a bezstarostný život, a také částku, která by vám zajistila blahobyt. Porovnejte své výsledky s výstupy z výzkumu.

Průměrná částka

Celosvětová průměrná částka, která by vám měla zajistit „celkovou životní spokojenost“, byla stanovena na 95 tisících dolarů. Pro pocit každodenního štěstí pak vystačí roční příjem 60 až 75 tisíc dolarů. Je třeba podotknout, že se jedná o průměrnou částku všude na světě, takže v rozvojových oblastech si lidé vystačí s částkou třetinovou, v těch vyspělých by si ročně lidé museli vydělat o něco více.

Lidé nechtějí příliš vysoký plat

Překvapivým závěrem výzkumu bylo to, že lidé netouží po horentních sumách na výplatách. Chtějí si vydělat právě tolik, aby jim to postačilo ke šťastnému životu. Lidé totiž vědí, že příliš vysoký plat souvisí s vysokými požadavky na zaměstnance – zejména pak na jeho čas. A spíše než mít spoustu peněz chtějí mít příležitost užívat si volných chvil. A k tomu jim stačí jen lehce nadprůměrný plat.

Údaje v České republice

Zaměříme-li se pouze na náš stát, pak Češi považují za bohatého člověka, který si měsíčně vydělá 50 tisíc korun (po odečtení daní). Jeho majetek by přitom měl mít hodnotu alespoň 10 milionů korun. Sedm z deseti Čechů by si přálo být bohatí, pouhá dvě procenta Čechů se za bohaté skutečně považuje. Zbohatnout si přejí více muži než ženy, přičemž lidem, kteří chtějí zbohatnout, je do třiceti let. Češi si o bohatých lidech myslí, že mají větší šanci ještě více zbohatnout, na druhou stranu mají podle nich také méně volného času a lásky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *