Lékař

eNeschopenka od ledna. Co bude znamenat

Od prvního dne příštího měsíce, tedy od roku 2020, bude již naplno fungovat projekt ministerstva práce a sociálních věcí – eNeschopenka. Tedy elektronický režim neschopenek. Dnes se podíváme na to, jak to bude v budoucnosti vypadat a co pro vás budou změny znamenat. Pojďme tedy na to.

Co se změní?

Pokud vycházíme z toho, že i přes jisté problémy v tomto roce s testováním eNeschopenek, budou tyto neschopenky fungovat již od ledna 2020, pak je dobré si říci, co se vlastně na tomto procesu změní. Přijdete-li od ledna k lékaři a budete-li chtít potvrzení pracovní neschopnosti, lékař již bude všechna data zaznamenávat do internetové aplikace na ePortálu. Vše pak odešlou. Zaměstnavatelům se tak zrychlí proces, kdy jde zaměstnanec na nemocenskou. Nebudou totiž muset čekat na zaměstnance, který jim dodá žádost o nemocenskou a stejně tak odpadne povinnost předávat tuto žádost na správu sociálního zabezpečení. Pro zaměstnance to však pořád znamená, že musí o nemocenské zaměstnavatele informovat.

Jak půjdu marodit?

Jak bude tedy vypadat váš postup, pokud budete nemocní a práce neschopní? Navštívíte lékaře. Pokud i on řekne, že nemůžete do práce, vystaví vám eNeschopenku. Může mít svůj certifikovaný software, nebo použije již zmíněný ePortál. Lékař zadá jen číslo pojištěnce a portál mu již předvyplní všechny informace. Vy je jen ověříte a řeknete, zda jsou správné. Po zadání diagnostiky a vystavení této neschopenky vám lékař předá průkaz práce neschopného pojištěnce. Tím pak dokládáte na pracovišti, že jste práce neschopní.

Zaměstnavatel si je může nechat posílat

Zaměstnavatel má také možnost, nechat si posílat upozornění o dočasné pracovní neschopnosti svých pracovníků. Učinit tak lze na ePortálu české správy sociálního zabezpečení. Následně by měl informace dostávat do své datové schránky. Nemusíte se však bát, bude dbáno na ochranu osobních údajů. V informacích, které bude ČSSZ zasílat najdete jen jméno, datum narození a vznik a ukončení pracovní neschopnosti. Avšak pozor, ani tato služba vás jako zaměstnance nezbavuje povinnosti svou neschopnost na pracovišti nahlásit.

 

 

.

 

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *