investiční životní pojištění

Investičnímu životnímu pojištění zvoní hrana. Poslanci předkládají návrh na omezení jeho výhodnosti

Kdo se chce mít i ve svém důchodovém věku dobře, nespoléhá pouze na to, co dostane od státu v podobě starobní penze, ale peníze si ještě spoří nebo investuje. S tím koresponduje i finanční produkt – investiční životní pojištění, které na český trh vstoupilo v roce 2002 jako alternativa ke kapitálovému životnímu pojištění. A vypadá to, že jeho výhodnosti odzvonilo. Proč?

Jak se zabezpečit na důchod

Investiční životní pojištění je finančním nástrojem, který využívá výhod investic a pojištění. Cílem je ochránit pojištěnce a jeho rodinu v případě zdravotních problémů vzniklých nemocí nebo úrazem, zároveň i tvořit peněžní rezervy na horší časy. Primárně je nutné toto pojištění brát jako pojistný produkt. Jeho výnosy z investiční složky jsou poměrně nízké, někdy šly i do záporných hodnot.

Jeho popularitu mezi finančními zprostředkovateli mu zajistila i podpora státu a daňové zvýhodnění s maximální odečitatelnou částkou 24 tisíc korun. To je argument, na který slyšelo hodně klientů. To však má skončit.

Produkt s kontroverzní pověstí

Poslanci totiž přišli s návrhem, aby stát přestal daňově zvýhodňovat produkt, jehož pověst je diskutabilní. Váže se k němu předčasné ukončování smluv a jejich opětovné uzavírání, a hlavně vysoké provize, které z něho finanční zprostředkovatelé mají. To je potom často vede k umělému navyšování investiční složky, z níž hlavní provize plynou.

Podle poslance Patrika Nachera je investiční životní pojištění příliš komplikované a bohužel klient si ani nedokáže dopředu vypočítat, jaké by dostal odstupné, pokud by pojištění předčasně ukončil. Uvedl to server iDnes.cz.

Pro stát má smysl podporovat produkty, které jsou jasně a zřetelně konstruované. Jako alternativu proto poslanci navrhují raději zdvojnásobit daňový odpočet u penzijního spoření, a to až na 48 tisíc ročně. Aby lidé, co si takto spoří, získali maximální úsporu, museli by si měsíčně ukládat 5 tisíc korun na svůj penzijní fond.

Poslanecký návrh teprve do sněmovny půjde. Možná na něho vyjde řada už v září. Uvidíme, jak se k němu poslanci postaví.

Zdroj náhledového obrázku: Freepik.com

Orientace v oblasti financí je velmi důležitá. Pokusím se vám prozradit mnohé zajímavosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *