Amazon čelí v USA další žalobě

01_onlineSH

Americký District of Columbia zažaloval v úterý společnost Amazon s obviněním, že společnost uměle zvyšuje ceny produktů na svém webu a zneužívá tak svého faktického monopolu. Žaloba je dalším dokladem toho, že regulátoři ve Spojených státech stále více obracejí pozornost k dominanci firem ze skupiny Big Tech. Co konkrétně žalobcům na chování Amazonu vadí?

Amazon a monopol

V žalobě, která je považována za první vládní antimonopolní žalobu proti Amazonu ve Spojených státech, uvedli zástupci DC, že Amazon fakticky zakázal obchodníkům, kteří používají jeho platformu, účtovat jinde na internetu nižší ceny za stejné produkty. To následně zvýšilo ceny těchto produktů jak na vlastním Amazonu, tak na jiných tržištích.

To podle žalobců naplňuje definici zneužití dominantního postavení na on-line maloobchodním trhu s cílem získat konkurenční výhodu. Amazon tak maximalizuje své zisky na úkor dalších prodávajících a spotřebitelů a zároveň poškozuje konkurenci i omezuje inovace.

Reálně to vypadá tak, že Amazon v některých případech odstraní výrazná tlačítka “Buy Now” a “Add to Cart” ze stránky s výpisem výrobků, takže pro nakupujícího bylo obtížnější si danou věc koupit. Řada obchodníků také mluví o tlaku Amazon s cílem je z platformy zcela vypudit.

02_onlineSH

Foto: Pixabay

Ofenziva proti BigTech

Společnost Amazon vcelku očekávaně s interpretací žalobců nesouhlasí a brání se, že skutečnost je přesně opačná, tj. že prodejci si stanovují vlastní ceny výrobků, které na Amazonu nabízejí. Amazon si pouze vyhrazuje právo nezdůrazňovat nabídky zákazníkům, které nejsou „cenově konkurenceschopné“.

Důležité je, že úřady se začínají čím dál více soustředit na agresivní praktiky Amazonu, Googlu, Facebooku či Apple, které utlačují malé společnosti, omezují inovace a vytvářejí v daných oblastech nezdravé monopoly. Podobné vyšetřování, jako je to v DC, probíhá i v několika dalších státech včetně včetně Kalifornie, Washingtonu či New Yorku.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.