Národní ekonomická rada: Zvýšit by se měly daně i hranice odchodu do důchodu

Důchodci

Řadím se mezi Husákovy děti, a když se ptám vrstevníků, jak to vidí s důchodem, slyším jednoznačné odpovědi. Důchodu hrazeného státem v současné podobě se rozhodně nedočkáme. Ostatně v tomto duchu jsou do jisté míry i vyjádření Národní ekonomické rady. Minulý týden předložila vládě návrh obsahující více než 20 opatření. Mělo by se uspořit 200 miliard korun. Pochopitelně na úkor nás.

Vysoké rozpočtové schodky je třeba snižovat

Nepochybně. O tomto faktu není třeba nijak více diskutovat. Vždyť v loňském roce činil deficit 420 miliard korun! Letos by se mělo jednat o 375 miliard korun a příští rok 295 miliard korun. Česká televize zjistila, že v rámci návrhu existuje celkem 14 opatření pro zvýšení příjmů a 11 pro snížení výdajů.  

Jak zvýšit příjmy? Třeba vyšším zdaněním

Zvýšení daně z příjmu fyzických osob na úroveň, která tady byla před zrušením superhrubé mzdy. Tento návrh by se podle Hospodářských novin setkal s tím, že se příjem za rok zvýší o 100 miliard korun. Zvýšit by se v rámci návrhu měly také poplatky za těžbu nerostných surovin. Zvýšit by se měla spotřební daň z tabáku a výrobků z něj. Zapomenout nelze ani na alkohol a zvýšení daně z nemovitostí. Zavést by se mimo jiné mělo také odložené školné na vysokých školách. Absolventi by ho pak mohli splácet v momentu, kdy dosáhnou určité hranice příjmů.     

A co snížení výdajů? Důchod se prostě zase oddálí

Ano, v podstatě se opět ukáže, že do důchodu někteří lidé nepůjdou. Zrušit bys e také měl příspěvek na vychovávané děti. Jinak se v návrhu počítá mimo jiné i se zrušením odečitatelné položky týkající se školkovného. Vrátit by se měly slevy na jízdné před rok 2018 a zapomenout nelze ani na doporučení odborníků v podobě snížení počtu úředníků či slučování samospráv menších obcí. Tak jako tak musí být rozpočet konsolidován, nicméně s rozumem, což z některých výše zmíněných bodů příliš nevyplývá.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/nerv-superhruba-mzda-navrh-vlada-ekonomove-duchod.A221101_135612_ekonomika_maz

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-utahovani-opasku-hlasujte-jak-byste-se-postavili-k-jednotlivym-navrhum-nervu-40413575

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.