Boeing přiznal vinu v soudním sporu, který se týkal maření vyšetřování

Boeing

V letech 2018 a 2019 došlo ke dvěma tragickým haváriím letounů Boeing 737 Max při kterých zahynulo celkem 346 lidí. Vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti však v roce 2021 ukázalo, že Boeing vědomě mařil snahy o nalezení pravé příčiny nehod. Bylo proti němu proto vzneseno obvinění, které nyní firma přiznala.

Boeing a zločinné spiknutí

Přiznáním vinny se Boeing stane usvědčeným pachatelem trestného činu, v tomto případě zločinného spiknutí za účelem zmást federální úřad pro letectví (FFA). Konkrétním předmětem snah Boeingu bylo zlehčit význam softwarové funkce jejíž chybná aktivace způsobila obě zmíněné nehody.

Přiznání umožní Boeingu vyhnout se soudnímu procesu. Důvod je prostý, Boeing se chce za každou cenu vyhnout veřejnému procesu, při kterém by byla zveřejněna mnohá další firemní rozhodnutí a pověst společnosti by tím výrazně utrpěla.

Boeing 737

Foto: Pixabay

I tak s ale Boeing nachází ve složité situaci, neboť aféra se dvěma nehodami nebyla ani zdaleka jedinou negativní reklamou, se kterou se musí vypořádávat. Začátkem letošního roku došlo za letu Boeingu 737 v barvách Alaska Airlines k uvolnění dveří. Vyšetřování ukázalo, že problém vznikl opět na straně Boeingu, který vědomě zanedbával kontrolu kvality.

Pokuta a problém se zakázkami

Společnost Boeing musí také zaplatit pokutu ve výši 243,6 milionů dolarů. Stejně tak se Boeing zavázal k tomu, že v následujících třech letech investuje do vylepšení svých kontrolních a bezpečnostních mechanismů plných 455 milionů dolarů. Naplňování této dohody bude kontrolovat třetí nezávislá strana. Další nezávislý kontrolor bude dohlížet na to, aby Boeing během následujících tří let neporušil žádný zákon.

Přesto ale není Boeing venku ze všech problémů. V první řadě jsou zde právníci některých pozůstalých, kteří se již vyjádřili v tom smyslu, že dohodu o přiznání vinny napadanou. Současně také není úplně jasné, do jaké míry ovlivní přiznání vinny schopnost Boeingu ucházet se o státní zakázky, například u ministerstva obrany nebo u NASA.

Zdroje informací: https://www.bbc.com/news/articles/cjjjj85z0lno

https://www.airways.cz/zprava/boeing-se-priznal-k-podvodu-v-americkem-vysetrovani-smrtelnych-havarii-letadel-737-max/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.