Nákupy v Polsku jsou pro Čechy rekordně levné

Polsko

Polský zlotý je v současné době na nejslabších pozicích vůči naší měně za novodobou historii, tedy od roku, kdy obě země používají režim volně plovoucího směnného kurzu (floatingu; Česko od 1997, Polsko od 2000). I kvůli tomu jsou nákupy v Polsku pro Čechy nyní historicky nejlevnější.

Pět a půl koruny za zlotý

Nyní je kurz koruny asi 5,5 koruny za jeden polský zlotý. Koncem září to bylo 5,48 koruny. Tato hodnota byla nejslabším okamžikem zlotého oproti koruně od září 2011, kdy za jeden zlotý šlo pořídit 5,49 koruny. Ještě v roce 2015 se za prodával zlotý za sedm korun. Slabý zlotý zvýhodňuje ty Čechy, kteří si vyjíždějí k našim severním sousedům na nákupy. Zejména do příhraničí. I nyní lze sledovat, že Češi si vybírají Polsko na nákupy ještě častěji. Právě kvůli kurzovní situaci. A to i přesto, že polská inflace je ještě vyšší než ta tuzemská.

Proč polská měna oslabuje

Možná vás napadá otázka, která cílí na příčiny oslabování polské měny. Otázka je dozajisté na místě. Příčin je však hned několik. Jde o podobné příčiny, kvůli kterým Česká národní banka v letech 2013 až 2017 svými intervencemi znehodnocovala naši českou korunu. I polská centrální banka začala intervenovat, a to zejména proto, aby zamezila výraznému zvýšení posilování zlotého. Posilování polské měny by mohlo ohrozit křehké zotavování tamní ekonomiky pro pandemii.

Polská centrální banka drží také historické úrokové sazby

Polská centrální banka tedy intervenuje a tím uměle znehodnocuje tamní měnu. Stejně tak drží základní sazby úrokových sazeb na historicky nejnižší úrovni. Zde je srazila v době propuknutí pandemie. I to je příčina toho, proč polský zlotý vůči koruně oslabuje. Česká národní banka totiž svou základní sazbu zvyšuje. Letos ji nejspíše zvýší z dosavadních 0,75 procenta. V Polsku se však stále udržuje sazba 0,1 procenta.

Zdroj: https://www.penize.cz/slevy/429031-nakupy-v-polsku-zlevnuji-zloty-je-nejslabsi-od-transformace
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.