Jak ví Hamáček, koho by volil Lux? Upadající preference dělají divy

Jan Hamáček

ČSSD je před volbami tak trochu mimo jakýsi středobod politického dění. Vcelku logická a poměrně očekávaná záležitost. Zatímco se Jan Hamáček holedbal v nedávné minulosti u prezidenta tím, že by tato strana měla získat okolo 10 % hlasů a prezident říkal, že kdyby měl hlasy dva, ten druhý dá ČSSD, voličská základna strany nějak uvadá. Není se čemu divit, jelikož se vicepremiér pouští do výroků, jež jsou tak trochu za hranou. Jeden z nich se týkal bývalé ikony lidovců, Josefa Luxe.

Ohánět se potenciálními slovy zesnulých je tristní

V každém případě. Bývalého předsedu KDU-ČSL Josefa Luxe si Jan Hamáček vůbec neměl bát do úst. Takto to vypadá, jako by neměl žádné jiné pádné argumenty. Konkrétně ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček ve volební superdebatě České televize 6. října 2021 řekl, že kdyby Josef Lux volil, jeho hlas by připadl právě ČSSD. V podstatě se obrátil na voliče KDU-ČSL s tím, že je koalice fakticky vůbec nereprezentuje.

Josef Lux

Josef Lux: Auto Svobodat https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b5/Josef_Lux_01.jpg

Patetická slova relativně tápající partaje

Ať už jsou volební preference ČSSD jakékoli, Hamáček uvedl, že se jedná o stranu, která je pro zachování jistot pro zaměstnance, rodiny s dětmi a důchodce. Tato slova jsou krásná, nakolik však korespondují s programem koalice, je diskutabilní.   

Výborný žádá omluvu

Aby ne! Vždyť lidoveckému poslanci a bývalému předsedovi strany volala značně rozhořčená vdova po Josefu Luxovi Věra Luxová. Ta si samozřejmě myslí, že její zesnulý manžel by ČSSD nikdy nevolil. Podobně hovořil také současný šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Vždyť podle něj už tehdy Lux nechtěl, aby se vznikla opoziční smlouva a založil Čtyřkoalici. Konkrétně Jurečka hovořil o tom, že by nevolil zemi, kde se ČSSD podílí na vládě s estébákem a komunisty. Omluva by zřejmě byla na místě.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/volby/hamacek-vyzva-lidoveckym-volicum-lux-by-volil-cssd.A211007_084250_volby_kop
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/josef-lux-by-volil-cssd-prohlasil-hamacek-lidovci-se-proti-j/r~dc54736a273111eca824ac1f6b220ee8/

Jan Hamáček: Náhledové foto Ministerstvo vnitra České republiky 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.