Jak se v rámci milostivého léta můžete zbavit svých dluhů

dluhy

Od 28. října bude platit takzvané období milostivého léta. To bude platit až do 28. ledna příštího roku. V rámci něho se můžete zbavit svých veřejnoprávních dluhů bez sankcí. My se dnes podíváme na to, jak to v rámci tzv. milostivého léta provést a co to pro vás bude znamenat. Pojďme na to!

Milostivé léto – o co vlastně jde?

Od 28. října bude platit období milostivého léta. To znamená, že lidé budou moci snadněji ukončit své exekuce, které vznikly z veřejnoprávních dluhů. Veřejnoprávními dluhy jsou například dluhy vůči dopravním podnikům, zdravotním pojišťovnám nebo energetické společnosti ČEZ. Pokud do 28. ledna 2022 stihnete zaplatit jistinu či její zbývající část (tedy konkrétní dluh bez příslušenství, které zpravidla v sobě zahrnuje úroky) a k tomu zaplatíte ještě 907,50 Kč (750 Kč a DPH) na náklady exekuce, pak vaše exekuce končí a vy se jí úspěšně zbavíte.

Součást schválených exekučních změn

Milostivé léto je novinka, která byla parlamentem přijata v rámci balíku exekučních změn. Konkrétně jde o pozměňovací návrh lidoveckého poslance Marka Výborného. Podle navrhovatele této novinky, by mohlo milostivé léto pomoci až čtvrt milionu lidí.

Výhodné zejména pro dlužníky, které odrazuje příslušenství

Tato tříměsíční doba, kdy stačí zaplatit jen jistinu a 907,50 Kč k tomu, by měla být nejvíce výhodný pro takové dlužníky, kteří mají sice reálný zájem na tom, aby své dluhy vůči státu a veřejnoprávním korporacím uhradili, avšak je to pro ně velmi obtížné kvůli tomu, že příslušenství pohledávky narostlo za dobu dluhu na takovou výši, kdy často převyšuje několikrát jistinu. Pro věřitele, tedy zejména města a obce či ČEZ, zdravotní pojišťovny a dopravní podniky, bude nastalá situace zase výhodná z toho pohledu, že mají šanci na to, aby byla jejich pohledávka konečně uspokojena.

Zdroj: https://www.penize.cz/exekuce/429045-milostive-leto-se-blizi-navod-jak-se-zbavit-exekuci
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.