Nákup munice pro Ukrajinu: Celkovou částku vláda nikomu nesdělila. Asi ví proč

Petr Fiala a Ursula von der Leyen

V poslední době se doslova roztrhl pytel s různými informacemi týkajících se shánění zbraní pro Ukrajinu. Iniciativu vede Česká republika a usilovně se snaží sehnat co nejvíce zbraní. Aktuálně se hovořilo o tom, že peníze vystačí na 500 000 kusů dělostřelecké munice. Skvělé, pomůžeme utlačované zemi. Přesto se mně podobně jako mnohým dalším lidem nelíbí, že není přesně zveřejněná částka, jíž přispíváme. Vždyť jde o naše peníze, nebo ne? Zarážející jsou ale i některá další fakta.

Chci vědět, kolik jde z mých daní

Přesně takto bych se k celé situaci postavil. Pokud vláda sdělí, že bude částka stačit na 300 000 nebo 500 000 kusů dělostřeleckých granátů, neřekne mi to fakticky vůbec nic. Je mi taky jedno, že Česká republika při shánění munice spolupracuje s 18 zeměmi a že munice je po celém světě k dispozici velké množství. Také je pro mě bezpředmětné sdělení, že cílem je získat 800 000 kusů dělostřelecké munice. Chci znát částku, kterou mi nikdo nesdělí. Proč? Čeho se vláda bojí?

Kolik přispěje Německo, víme

K utvrzení se v tom, že činíme správnou věc, politici využívají další informace. Třeba předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se chlubí tím, kolik peněz přispěje v rámci iniciativy Německo. To dá 576 milionů eur, tedy 14,6 miliardy korun. Nádhera, opět ale nevíme, kolik dáváme my! Pekarová si mimo jiné také neodpustila invektivu v tom, že opoziční poslanec Karel Havlíček si rýpnul, že není česká iniciativa žádný megaúspěch.

Zbytečné mlžení a nejistá pomoc

Nezveřejnění celkové částky je zbytečné. Není co tajit. Navíc mám také trochu problém s tím, aby zbraně na Ukrajinu do rukou povolaných lidí skutečně dorazily. Země proslulá mimo jiné také poměrně solidní korupcí není zárukou, že se pomoc dostane na správné místo. Některé tahy politiků jsou skutečně zajímavé až smutné. Prospěla by trocha transparentnosti. Tu ale v politice asi hledat nelze.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-slibene-penize-pro-ukrajinu-vystaci-na-500-tisic-kusu-delostrelecke-munice-249027

Petr Fiala a Ursula von der Leyen: Náhledové foto Úřad vlády České republiky 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.