E-cigarety: Od dubna s novou daní, hrozí kolaps trhu a návrat ke klasickým cigaretám

Elektronická cigareta

Od 1. dubna 2024 vstoupila v platnost nová spotřební daň na náplně do elektronických cigaret. Zavedení této spotřební daně však přináší řadu otázek a obav. Zatímco stát očekává vyšší příjmy, odborníci varují před možným rozpadem trhu, nelegálními praktikami a dokonce návratem kuřáků ke klasickým cigaretám.

Zásadní změny pro výrobce i spotřebitele

Tato daň, která se v prvním roce pohybuje na úrovni 2,50 Kč za mililitr náplně bez DPH, představuje zásadní změnu pro výrobce, prodejce i samotné uživatele elektronických cigaret. Jak upozorňuje Robert Hrdlička, předseda Komory elektronického vapování, zavádění daně je procesem finančně i organizačně velmi náročným.

Hrdlička zdůrazňuje, že pravidla pro zdaňování nejsou zcela jednoznačná, především u náplní bez nikotinu. „U náplní bez nikotinu očekáváme, že většinu trhu bude tvořit nezdaněný alternativní prodej,“ varuje. Tato skutečnost by mohla vést k rozpadu legálního trhu a paradoxně snížit výnosy z daní pro stát.

Zdražování a vlna předzásobování

Bezprostředním dopadem nové daně je zdražení nejpopulárnějších 10ml lahviček z průměrné ceny 100 Kč na 130 Kč. Plánované každoroční navyšování daně však hrozí vyšplhat cenu v roce 2027 až na 220 Kč, což by bylo nejvíce v celé Evropě. Tato vyhlídka vedla již nyní k masivnímu předzásobování se nekolkovanými náplněmi, jejichž prodej skončí v září 2024.

Obavy o zdraví a státní příjmy

Hrdlička upozorňuje na klíčovou roli příchutí pro přechod kuřáků na méně škodlivé vapování.Příchutě jsou důležitým aspektem atraktivity vapingu a pomáhají kuřákům se od cigaret oprostit. Jejich zdražení a omezení dostupnosti bude mít negativní dopady na veřejné zdraví,“ varuje. Vysoké zdanění navíc postihne především větší objemy náplní, zatímco levné jednorázové e-cigarety oblíbené u mladých lidí zůstanou relativně levné.

Hrozba návratu ke klasickým cigaretám?

S dalším zvyšováním daní hrozí masivní nákupy v okolních zemích s nižším zdaněním, jako je Polsko, Slovensko či Rakousko. Ještě větší riziko však představuje možný návrat části kuřáků ke klasickým cigaretám. „Pokud jim stát sektor e-cigaret zlikviduje, hrozí, že se vrátí zpět ke škodlivějšímu tabáku,“ varuje Hrdlička na závěr.

Komora elektronického vapování proto vyzývá vládu a poslance, aby ještě v letošním roce přehodnotili nastavení sazeb a zvolili racionální model zdanění inspirovaný připravovanou evropskou směrnicí. Jen tak lze předejít hrozbám pro veřejné zdraví, státní příjmy i samotnou existenci legálního trhu s e-cigaretami.

Zdroje info: Robert Hrdlička, kevap.cz

Zdroje info: Pixabay