Nákup dárků? Dříve než v prosinci ne a někdo až na poslední chvíli

dárky

Je to věčný spor, někdo preferuje nakupování vánočních dárků již od brzkého podzimu, jiný je zase obvykle shání na poslední chvíli pár dní před Vánoci. Jak velké jsou ale tyto jednotlivé skupiny? Takovou otázku si položil zajímavý vánoční průzkum.

Kdy lidé budou dárky nejčastěji kupovat?

V první polovině prosince koupí dárky 40 procent účastníků průzkumu, ve druhé polovině prosince jich koupí dárky jen o jedno procento lidí více, tedy 41 procent. A na úplně poslední chvíli bude shánět dárky 11 procent lidí. Pouhých 8 procent lidí má dárky již nakoupené.

Většinu dárků lidé nakupují z pohodlí domova, zhruba 38 procent respondentů si své online objednávky chodí vyzvedávat osobně. Nákup bez předchozího objednání v kamenném obchodě volí pouze 11 procent z dotázaných.

dárky

Foto: Pixabay

Jak nakupujeme

Z průzkumu vánočního chování při nákupech tedy vyplývá, že desetina lidí z dotázaných respondentů na dárky vůbec nespěchá, řada z nich s nimi otálí a koupit je hodlá až několik málo dní před Vánoci. Vánoce se kvapem blíží a zhruba 45 procent lidí o dárcích stále jen přemýšlí. Tyto zákazníky potom mnohdy oslovují atraktivní nabídky a akce, ve kterých se obchodní řetězce před Vánoci doslova předhánějí.

S tím souvisí i následující data. Zhruba 60 procent lidí vybírá své dárky jen ve speciálních předvánočních nabídkách. Konkrétní značky dárků pak vybírá podle aktuální nabídky i možností.

Zhruba 67 procent lidí bude pod stromeček kupovat elektroniku. Výdaje za elektroniku přesáhnou o Vánocích pravděpodobně více než polovinu rozpočtu na všechny dárky. Asi 26 procent lidí nad otázkou, zdali letos vyberou elektroniku stále ještě váhá, a jen sedm procent lidí je rozhodnuto, že letos koupí jiné dárky. Největší zájem je o mobilní telefony a chytré hodinky. Dále jsou to sluchátka, PC hry pro děti, herní příslušenství apod.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/vanoce-nakupy-pruzkum-czc-elektronika.A231205_104237_ekonomika_vebe

https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-kdy-nakupovat-vanocni-darky-33066

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.