Na výroční tisícikorunu se stojí dlouhé fronty. Má to cenu?

bankovka

Před ČNB se od nočních hodin tvořily dlouhé, několika set metrové fronty. Možnost získat výroční tisícikorunu zlákala nejen sběratele, ale i zájemce z řad laické veřejnosti. Sběratelé k čekání ve frontě jistě měli dobré důvody, je ale otázkou, co si od koupě bankovky vydané ke 30. výročí vzniku české měny slibují ostatní.

Výroční tisícikoruna

Předmětem zájmu se stala výroční tisícikoruna vydaná u příležitosti 30. výročí rozdělení české a slovenské měny. Bankovka je otištěna speciálním přítiskem, který zahrnuje bankovkový kolek ČNB spolu s výročním logem 30 let. Připraveno bylo 200 tisíc kusů těchto speciálních bankovek, na které netrpělivě čekají dlouhé fronty lidí. Získat takovou bankovku bylo a je možné na všech sedmi územních pracovištích ČNB.

bankovka

Foto: Pixabay

Sběratelská hodnota?

Ani sama ČNB nepředpokládá, že by se právě tato nově vytištěná výroční bankovka měla stát speciálním cenným sběratelským kouskem. I přesto se ale krátce po zahájení prodeje tvořily davy nedočkavců, kteří neváhali a na bankovku čekali v mrazivém počasí dlouhé hodiny. Na některých místech musely být fronty dokonce ukončeny a již se do nich nešlo přidat, neboť by se na všechny zájemce nedostalo. Týkalo se to pobočky v Hradci Králové a pražské centrály ČNB.

Výroční tisícikorunovou bankovku lze ale získat i prostřednictvím Aukra a dalších internetových bazarů. V aukcích dosahovaly příhozy za speciální bankovku v prvních dnech po vydání i několik tisíc korun.

Podle všeho se ale jedná jen o anomálii, která velmi brzy pomine a za bankovku se díky tomu, kolik jich mezi lidmi bude, bude mezi sběrateli platit jen o něco málo více než kolik činí její nominální hodnota. Jako investiční prostředek výroční tisícikoruna nejspíš sloužit nikdy nebude.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/na-vyrocni-tisicikoruny-se-stoji-fronty-podnikavci-je-obratem-nabizeji-za-nasobky-ceny-1396475

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/lide-i-dnes-stoji-ve-frontach-na-specialni-tisicikorunu-pred-pobockami-cnb/2323455

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.