Levnější hypotéky – přinesly by jen zdražení nemovitostí

Byt

Mnozí mohou nyní kritizovat vysoké úrokové sazby a ceny hypoték. Pravdou však je, že stávající Rada ČNB již úrokové sazby nezvyšuje a ponechává je na stejné výši. Můžeme se tedy bavit o tom, co by mohlo znamenat či v budoucnu znamenat bude zlevnění hypotečních úvěrů, například někam k úrovni, na kterou jsme byli ještě před několika lety zvyklí. Zvýšení dostupnosti hypoték by paradoxně nejspíše zapříčinilo další zdražovaní nemovitostí.

Starší nemovitosti zlevňují

Možná je to pro někoho překvapení, ale nemovitosti v Česku zlevňují, alespoň ty při prodeji z druhé ruky. Ty totiž na rozdíl od nových developerských projektů, prodávají jednotlivci, kteří zejména v této ekonomicky nejisté době, dávají přednost rychlosti prodeje a nemají čas čekat na nejvýhodnější nabídky. Stejně tak pro levnější ceny hraje faktor, že mnozí vlastníci se zbavují nemovitostí, protože je v současné době vzhledem zejména k cenám energií nemohou „uživit“.

Jak nyní přemýšlí developeři

Jak bylo již výše uvedeno, zcela jiná je situace u developerů. V nových projektech je zpravidla více jednotek a developeři si mohou vybrat z možností, jak v rámci projektu budou postupovat. Dosud bylo pravidlem, že se developeři orientovali na koncového uživatele, a chtěli mu jednotky rychle prodat. Mění se však nálady na trhu, což ovlivnilo i tyto situace. Mnoho developerů dnes spolupracuje s fondy, které odkupují projekty či se začínají orientovat na trh s nájemním bydlením.

Levnější hypotéky povedou k dražším nemovitostem

Pokud by se hypoteční úvěry staly opět levnými, následkem by pravděpodobně byl opětovný nárůst cen nemovitostí. Nyní je na trhu ještě větší nedostatek nemovitostí, než tomu bylo v minulých letech. Pokud by se zvýšila cenová dostupnost zlevněním hypoték, zdražily by se dané byty a domy. Nedostatek je zapříčiněn také tím, jak bylo výše popsáno, že část developerů přestala nabízet nové jednotky uživatelům, ale raději volí cestu prodeje nemovitosti fondu nebo její nájem.

Zdroj: Tisková zpráva Kamila Dunaje, ředitele developmentu společnosti Getberg ze dne 8. února 2023

Náhledové foto – Pixabay