Na Ukrajině se závodí s časem. Je třeba okamžitě zasít

Ukrajina, která donedávna patřila k největším producentům obilí, především pak pšenice, začíná mít nepřekvapivě velké problémy se zajištěním všech potřebných prací nezbytných k tomu, aby se v létě pole rozzářily žlutozlatou barvou a země mohla vyprodukovat ostatek obilí pro sebe i svět. To, že v objemech obvyklých před napadením Ruskem, toho docílit nemůže, je celkem jasné. Otázka ale zní, jakou část bude Ukrajina schopná vyprodukovat?

Válka se týká všech

Válka, která zasáhla velkou část Ukrajiny (z geografického, ale především „lidského“ pohledu) nepochybně rozhodla o tom, že obilí bude letos skutečný nedostatek. O bohatosti úrody bude navíc rozhodovat nejenom válka, ale i dostatek nebo naopak nedostatek srážek velmi významně ovlivní růst obilí. Nedostatek srážek i zemědělců může být pro stav úrody již tak omezené válkou rozhodujícím faktorem, který podstatně ovlivní i vývoz do ostatních zemí.

Všechno dohromady se projeví tak, že pečivo bude k mání za opravdu vysoké ceny. V pesimistických modelech se odhaduje navýšení cen pečiva i o sto procent. Mnoho lidí po celém světě tak bude dříve nebo později nepříjemně překvapeno. Výrobcům nezbyde nic jiného než zdražovat, případně se bude možná v rámci šetření zmenšovat i objem daného druhu pečiva.

psenice

Foto: Pixabay

Čas se krátí

Výše uvedené je prakticky nevyhnutelné, otázkou je míra, ve které to pocítíme. Zemědělci by se měli co nejdříve vrátit na pole, neboť vhodnými měsíci pro zasetí obilí jsou právě březen a duben. Rusko má ale jiné plány.

Šance na zdárný zásev obilí závisí především na počtu zemědělců a současně je zapotřebí i dobrá vláha, aby mohlo obilí rychle vzklíčit. To druhé má v moci příroda, to první potom bohužel ruský prezident.

Ukrajina disponuje největší plochou orných polí v Evropě. Závisí na ní řada zemí, například Egypt, do kterého se obilí vyváží v obrovských objemech, bez nichž bude této zemi hrozit velký nedostatek. Egypt je ale jen jedním z mnoha příkladů, ušetřen nezůstane prakticky nikdo.

Zdroje informací: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-agenda-pokud-na-ukrajine-nezvladnou-zasit-pole-pecivo-zase-podrazi-varuje-expert-195813

https://www.theguardian.com/environment/2022/apr/02/global-food-price-fears-as-ukraine-farmers-forced-to-reduce-crop-planting

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.