Na pražském magistrátu se rodí ambiciózní klimatický plán

01_greencity

Minulý týden schválili pražští radní tzv. klimatickou strategii města. Ta počítá s tím, že Praha sníží do roku 2030 svoji uhlíkovou stopu o plných 45 procent. Náklady na realizaci tohoto ambiciózního plánu byly však vyčísleny na 230 miliard korun a kritici mu vyčítají, že je zkrátka nereálný. Primátor Hřib však tvrdí opak a je pravděpodobné, že plán nakonec hlasováním zastupitelstva projde. Stejně tak je pravděpodobné, že v průběhu následujících let dojde k jeho revizi a bude se v některých parametrech měnit. Na příkladu Prahy lze však nyní sledovat to, jaká debata čeká celou Českou republiku, potažmo celý svět.

Čtyři pilíře klimatické neutrality

Pražský plán počítá s investicemi ve čtyřech hlavních oblastech. Jsou jimi energetika, mobilita, cirkulární ekonomika a adaptace na klimatickou změnu. Reálně to bude znamenat nákupy elektrobusů, budování sítě nabíječek, instalace fotovoltaických panelů, vytváření sytému na využití odpadních vod pro vytápění, výsadba zeleně apod.

Při pohledu na takto ambiciózní plán by bylo snadné chytit se na „první dobrou“ za hlavu a označit jej za nerealistický vzdušný zámek. Při bližším pohledu je ale třeba s primátorem Hřibem souhlasit hned v několika bodech. Ten upozorňuje na to, že plán tohoto typu musí být už ze své podstaty vysoce ambiciózní. Současně má nepochybně pravdu v tom, že – ačkoliv si to ještě mnozí neuvědomují – globální ekonomika prochází zcela zásadní proměnou své struktury a mění se i ty nejzákladnější parametry. Je zcela v pořádku přizpůsobit svoji strategii těmto změnám. Plán je možná ambiciózní, jeho realizace bude ale dříve či později nevyhnutelná, bez ohledu na to, kdo bude ovládat magistrát.

02_greencity

Foto: Pixabay

Kde na to vzít?

Otázka, kde chce na realizaci svého plánu vedení města vzít, je naprosto legitimní. Současné propočty vychází tak, že většinu nákladů pokryjí evropské fondy, přesto by Praha musel každoročně investovat ze svého 2 miliardy. Opozice to považuje za nereálné, současné vedení naopak. Lze si samozřejmě představit, že do této částky se vejdou i již plánované investice, které se pouze budou realizovat jinak, ekologičtěji tak, aby zapadly do nové strategie města.

Ať již dopadne snaha magistrátu hlavního města jakkoliv, je zřejmé, že s podobnými akcemi se nyní budeme setkávat stále častěji.

Náhledové foto: Pixabay

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.