Čapí hnízdo

Konec nejvyššího státního zástupce: Politický tlak a podezřelé události

Pavel Zeman již není státním zástupcem. Tato zpráva v podstatě před třemi dny obletěla veškerá média. Pro mnohé byl konec tohoto člověka ve své funkci nečekanou událostí se vším všudy. Tlak na něj ale musel být extrémní. Zřejmě přicházel logicky od Marie Benešové, tedy ministryně spravedlnosti Babišovy vlády. Míru tlaku a další okolnosti se pravděpodobně stejně dozvíme v blízké budoucnosti. Tak jako tak se v den demise Zemana sešlo hned několik pozoruhodných okolností.

Čapí hnízdo jako evergreen

Ten samý den v ranních hodinách se zřejmě z jeho vlastních úst potvrdila verze Babiše juniora o únosu. Večer skončil také hlavní vyšetřovatel Čapího hnízda Nevtípil. Zeman mimo jiné nechal Čapí hnízdo opětovně prověřit. Mimo jiné samotný Nevtípil řešil svou poslední policejní akci. Můžete hádat, oč se jednalo. Obžaloba premiéra Babiše za dotační podvod. Vše už bude ale řešit ministryně spravedlnosti a nový státní zástupce. Ten bude jistě mnohem pružnější, že ANO.

Sám Zeman hovořil o politickém tlaku

Přesně tak, politický tlak se mu stal osudným. Skloňování sousloví střet zájmu se rozhodně nevyplatí. Ostatně podobná byla i situace v roce 2019, kdy neočekávaně rezignoval ministr spravedlnosti Jan Kněžínek a vystřídala jej Marie Benešová. Právě tehdy policie doporučila státnímu zástupci Šarochovi, který byl podřízeným Zemana, obžalovat premiéra Babiše. Zvláštní.  

Pavel Zeman

Pavel Zeman: Foto Občanská demokratická strana https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pavel_Zeman_2013_(cropped).jpg

Kdo bude novým státním zástupcem?

Jestliže Marie Benešová do konce června nikoho nejmenuje, stane se jím Igor Stříž. Ten byl podle CNN Prima členem komunistické strany za dob Československa a fungoval i jako vojenský prokurátor. Budeme tedy opět směřovat zpět, což je velmi smutné. Takto se s minulostí jen velmi těžko srovnáme.

Zdroje info: https://denikn.cz/626500/pavla-zemana-si-babis-muze-odskrtnout-dalsi-je-na-rade-dvorak-a-ct-tohle-mohou-zastavit-jen-volici/
https://cnn.iprima.cz/kdo-nahradi-pavla-zemana-do-voleb-ma-byt-nejvyssim-statnim-zastupcem-igor-striz-25325

Čapí hnízdo bez dotací: Náhledové foto Pixabay

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

1 komentář

  1. Jaroslav Odpovědět

    Panu Střížovi bych rozhodně nevyčítal to, že byl i vojenským prokurátorem. Není ani jeho chybou ani jeho zásluhou, že Vojenská prokuratura byla zrušena. Specializace se rodí a zanikají. Věnuje se trvale trestnímu právu, tam byla příslušnost k politické straně nepodstatná. Navíc pro pomalu končící věkovou skupinu byla práce v daném oboru víceméně povinností. Vzhledem k jeho odbornosti si vůbec nemyslím, že případné jmenování pana Stříže by bylo „krokem zpět“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *