Peníze

Inflace nečekaně míří nad 3 procenta

Dubnová míra inflace mnoho z expertů i bankéřů překvapila a vylétla nečekaně vysoko. Pohybuje se na úrovni nad 3 %. Co za inflací stojí? Na to se dnes zaměříme. Tak pojďme na to!

Více než čekala centrální banka

Česká národní banka nečekala takto zrychlený růst inflace. Experti a trh obecně se shodoval na tom, že dubnová inflace by mohla činit asi 2,7 %. Česká národní banka odhadovala o něco vyšší inflaci, konkrétně inflaci 2,9 %. V dubnu však inflace meziročně rostla o 3,1 %, což téměř všechny překvapilo. Co za tento růst může? Zejména dražší pohonné hmoty, potraviny, alkohol i tabákové výrobky. Inflace je zejména díky těmto faktorům nad 3 % poprvé od září 2020. V březnu rostla inflace meziročně o 2,3 %.

Jaké ceny v dubnu rostly?

Jak bylo již zmíněno, inflaci ovlivnil růst cen několika položek. Například pohonné hmoty, respektive jejich cena, v dubnu meziročně rostla o 16,3 % (v březnu jen o 1,1 %.). Za to může zejména růst ceny ropy (asi o 8 % v dubnu). Pivo se meziročně zdražilo o 8,5 %, tabákové výrobky o necelých 20 %, cena automobilů pak rostla o 8,4 %. Rostly i ceny bydlení. Ceny nájemného o 1,5 %, vodné o 1,9 % a stočné o 2,3 %. Elektřina však zlevnila, a to o 3,4 %. Stejně tak se zlevnil zemní plyn – o 4,7 %. Zlevňovalo také vepřové maso nebo brambory.

O roční inflaci rozhodné otevření ekonomiky

Inflace by dle odhadů měla růst ještě i v tomto měsíci, tedy v květnu. Potom by však již měla zpomalovat. Experti tvrdí, že tento rok (výsledky za celý rok) by měla inflace dělat asi 2,5 %. Rozhodující však bude vývoj ekonomiky, a tím pádem i cen, po otevření všech sektorů, které jsou nyní zasaženy vládními opatřeními, které bojují s nákazou covid-19. Zejména tedy rozhodné druhé pololetí tohoto roku. Otevření ekonomiky a růst inflace by mohl České národní bance umožnit zvýšit úrokové sazby.

Zdroj dat: Český statistický úřad a Peníze.cz
Náhledové foto – Pixabay

 

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *