Zkušební doba

Na co vše mám nárok ve zkušební době

 Zkušební doba je termín, který označuje dobu, která plyne od uzavření pracovní smlouvy. V této době se zaměstnanec a zaměstnavatel vzájemně poznávají, pracovník se seznamuje s povinnostmi a náplní jeho pracovní činnosti. Pokud, se jednomu či druhému nastalý stav a vývoj nelíbí, může dát výpověď bez udání důvodu. Co vše však tato doba obnáší?

Jak doba vzniká?

Tato doba však není povinná ani nevzniká automaticky. Zaměstnavatel a zaměstnanec se na ní domlouvají při uzavírání pracovní smlouvy a toto dojednání musí být písemné. Tato lhůta může být ošetřena v pracovní smlouvě nebo může vzniknout smlouva nová. Vždy však musí být sjednána nejpozději do data, kdy zaměstnanec nastupuje do nového zaměstnání. Žádné zpětné sjednání není možné. To znamená, že pokud se po dvou dnech rozmyslíte a chce si sjednat zkušení dobu, protože najednou zjistíte, že by pro vás mohla být výhodná, již to nelze provést.

Výpověď ve zkušební době

Výpověď je ve zkušební době poměrně snadná pro obě strany. Jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Vždy tak musí stát písemně. Nestačí tak jen oznámit konec v zaměstnání. Pokud byste jen prostě přestali docházet do zaměstnání, může se vám to vymstít. V případě, že by zaměstnavateli vznikla škoda vaší nepřítomností, jste za ni zodpovědný. Vždy je tedy nezbytná písemná listina. Datace doručení musí být nejpozději poslední den zkušební doby. Pokud posíláte dopis doporučeně a váš šéf tento dopis nepřevezme. Počítá se jako den převzetí 10. den uložení na poště. Existují však také případ, kdy vás zaměstnavatel propustit nesmí. Pokud ve zkušební době skončíte v pracovní neschopnosti, zaměstnavatel vás nesmí prvních 14 dní propustit.

Nárok na dovolenou

Nárok na dovolenou nezávisí na vaší zkušební době, jako spíše na době pracování u nového zaměstnavatele. Abyste měli nárok na dovolenou, musíte odpracovat 60 dní. Pokud nepracujete na místě ani jeden rok, máte nárok na jednu dvanáctinu roční dovolené za každý odpracovaný měsíc. V případech, kdy nemáte odpracovaných ani oněch 60 dní, máte nárok na dvanáctinu roční dobolené za každých 21 odpracovaných dnů.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *