Svatba

Jak připravit dobrou předmanželskou smlouvu

Předmanželská smlouva – někdy hodnocena jako vypočítavý tah před sňatkem. Pokud se však podíváme na problém objektivně, jde o racionální čin, který nám v budoucnu může ušetřit nervy a peníze. Navíc pokud byl někdo již někdy rozvodem ukřivděn, uvítá smlouvu jako dobrý nástroj pro zabezpečení budoucnosti, která by mohla nastat.

Kdy si na smlouvu potrpět

Uzavření předmanželské smlouvy se doporučuje těm, kteří v budoucnosti (po uzavřením sňatku) očekávají, že se jejich příjmy a majetek může výrazně rozrůst. Do společného jmění manželů, které definuje občanský zákoník, se totiž započítává téměř veškerý majetek páru, který nabude jeden či druhý v době trvání manželství. Je tedy dobré si tyto majetkové záležitosti vyjasnit již před svatbou, a pokud vám nevyhovuje nastavení plynoucí ze zákona, upravit jej smlouvou.

Zapsat do veřejného seznamu listin?

Pokud však nastane například případ, že jeden z páru si vypůjčí peníze a vznikne tak dluh a zároveň neoznámí instituci existenci smlouvy, dluh není jen jednoho z páru ale manželů obou. Při předcházení takových situací je vhodné zapsat smlouvu do veřejného seznamu listin. Finanční instituce nebo například exekutor při vymáhání dluhu si tedy budou muset sami dohledávat, kdo musí závazky zaplatit. Odpadá tím mnoho starostí a je určitě lepší smlouvu v seznamu listin mít.

Kdy je smlouva zbytečná?

Pozitiv smlouvy je tedy mnoho. Je však důležité, aby každý pár měl tento dokument? Určitě existují případy, kdy je existence smlouvy zbytečná a nejsou důvody pro její uzavírání. Jde zejména o případy, kdy páry nepředpokládají, že se jejich majetkové poměry nějak výrazně změní. Potom také je o situace, kdy jsou páry natolik finančně zabezpečené, že dělení majetku je životně neohrozí. Posledním případem může být situace, kdy se sice předpokládají velké majetkové výkyvy, avšak u obou stejně.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *