Na co si dát pozor při nakupování letenek

letenka

Svět se vrací po covidové době no normálu a s ním se vrací i chuť cestovat. I když nákupy letenek stále nedosahují před-pandemických hodnot, rostoucí tendence jsou patrné. Otázkou samozřejmě je, do jaké míry je ovlivní probíhající válka na Ukrajině. Bez ohledu na to je ale užitečné si zopakovat, na co si dát pozor při nákupu letenek.

I cestující má svá práva

Je samozřejmé, že nikdo nechce platit za letenky víc, než je nutné. V honbě za co nejnižší cenou si potom ale často zákazníci nevšimnou, že na ně letecká společnost, resp. spíše prodejce letenek, připravili nejednu past, do které je snadné se chytit.

S jistou nadsázkou je ale na místě říct, že i cestující patří do skupiny těch, kteří mají při cestování vyhrazena určitá práva. Tako práva jsou založena na rámci evropského práva a zároveň na základech tzv. Montrealské úmluvy. Ta se logicky vztahuje i na nečlenské země Evropské unie. Co všechno tedy na nepozorného cestujícího číhá?

letenky

Foto: Pixabay

Triky prodejců

Mnohdy se stává, že požadavky, které cestující na letenku má, získají během procesu objednávání letenky jinou váhu. Kupuje-li cestující například základní letenku, není až takovým překvapením, že ihned poté zjistí, že letenka obsahuje daleko větší komfort, než ve skutečnosti chtěl. Do letenky se například promítne cena za lepší sedadlo, vyšší váha zavazadla, pojištění, ale současně i jiné nadstandardní služby, které si cestující rozhodně nepřál.

Prodejce by neměl tyto položky do ceny bez souhlasu cestujícího zahrnovat, ale v praxi se to občas stává. Konečná cena letenky je pak mnohdy nemilým překvapením. Současně i storno letenky nebo pozdní příchod na letiště mohou v koncové fázi navýšit konečnou cenu za letenku. Storno či změna letu nejsou totiž nárokové.

Na druhou stranu, pokud dojde ke zpoždění více než tříhodinovému nebo dokonce dojde až na zrušení letu, může cestující žádat kompenzace v podobě jiné letenky, vrácení peněz za letenku a dalších kompenzací spojené s řešením všech problémů způsobených zrušením nebo významným zpožděním letu.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/finance/clanek/financni-poradna-jaka-jsou-prava-cestujicich-v-letecke-doprave-40394292

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.