Na co pozor při nákupu ojetiny

Ojeté auto

Pokud přemýšlíte nad tím, že si koupíte v dohledné době ojeté auto, určitě si dejte pozor na podvody, které někdy nepoctivý prodejci ojetin praktikují. Na co konkrétně pozor? To si dnes společně řekneme. Pojďme tedy na to!

Zatajení předchozích nehod

Jde o velmi častou věc, zároveň však o nekalou praktiku při prodeji ojetých vozů. Valná většina ojetých vozů je totiž prodávaná, jako auta v minulosti bez dopravní nehody. Logická úvaha, kterou můžete podložit statistikami pojišťoven však jasně takové hodnoty, které se pohybují až okolo 98 % nehavarovaných ojetin, vyvracejí. Pojišťovny uvádějí, že asi 25 % automobilů starších 5 let má za sebou nějakou škodnou událost. Vždy se tedy zajímejte o historii auta, které chcete koupit. Přijde-li vám něco podezřelého, raději o něm, jako o svém budoucím vozidle, přestaňte přemýšlet. Na různých internetových stránkách lze také prověřit auto po zadání jeho VIN kódu. Určitě to zkuste.

Podvody s tachometrem

Další klasika, která však může kupujícího obrat o značnou sumu peněz. Takzvané stáčení tachometrů spočívá v tom, že tímto ukazatelem prodejci omlazují auto, respektive snižují jeho najeté kilometry. To pak ve výsledky může znamenat, že kupující si pořídí auto dráž i o desítky procent. Přitom neví, že ve skutečnosti najelo daleko více kilometrů. Údaje uvádí, že průměrně se takto stočené auto zdraží o asi pětinu. U stočení 100 tisíc kilometrů u 5 let starého auta může kupující přeplatit až 30 %.

Zatajování původu automobilu

Posledním zmiňovaným, avšak určitě ne posledním, na který v praxi můžete narazit, je podvod prodejců aut s původem auta. Statistiky uvádí, že až 20 % v tuzemsku prodávaných ojetin nemá uvedenou pravdivou zemi původu. Ve skutečnosti je zde nejvíce ojetin z ciziny prodávaných ze zemí jako je Řecko, Chorvatsko, Rumunsko, Bulharsko či Pobaltí. Právě auta dovezená z těchto zemí však nejsou, jako produkty těchto států, prodávaná. Naopak prodejci je označují nejčastěji za německá či tuzemská. Důvodem je samozřejmě fakt, že za auto například z Německa dají kupující více peněz než z Bulharska. Navíc se i rychleji prodá.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.