Jak se v období zvýšené volatility chovat na trzích

01_trhy

V obdobích překotných politických či společenských změn – a současná koronavirová krize mezi ně rozhodně patří – se na finančních trzích objevuje ve zvýšené míře nervozita. Ta je o to větší, že se na investory valí ze všech stran nové a nové zprávy o ekonomických výsledcích , výhledech, prognózách či stanoviscích politiků a významných bankéřů. Výsledkem je vysoká míra volatility. V takových situacích pak není vůbec snadné zachovat klid a nenechat se strhnout ke zbytečným chybám.

Chyby a pochybnosti

Ve chvíli, kdy dojde k rozkolísání trhů, zjistí celá řada investorů, že jejich pečlivě naplánovaná a časem prověřená strategie nefunguje. V takové chvíli je snadné podlehnout skepsi a začít se utápět v pochybnostech o vlastních schopnostech. Investor se navíc musí rychle rozhodnout jak dále pokračovat a pokud nechá stres, aby rozhodoval za něj, pravděpodobnost chyby prudce narůstá.

Pravda je taková, že situace, která na delší dobu rozkolísá trhy, prakticky vždy vyžaduje úpravu plánu. Neexistuje ale jedna vhodná strategie vhodná pro všechny, vždy je třeba vzít v potaz osobnost investora a jednat v souladu s ní.

02_trhy

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Agresivní i opatrný přístup mohou vést k výsledkům

Vysoká volatilita vede logicky k častějšímu ukončování pozic prostřednictvím stop-loss či take-profit příkazů. K takové situaci je možné přistoupit několika způsoby. Investoři, kteří se cítí dobře v té nejprudší vřavě a charakterizuje je agresivnější přístup, ji mohou využít k tomu, že budou obchodovat více a častěji. Opatrnější obchodníci si možná dají raději od obchodování pauzu do doby, než se situace uklidní.

Jen málo obchodníků ale vydrží bez obchodování delší dobu a zlatá střední cesta může být pro mnoho z nich tou pravou. Jak by měla taková zlatá střední cesta vypadat? Jejím hlavním parametrem je obchodování s nižšími částkami. Ty totiž redukují riziko ztráty a také umožní investorovi nastavit širší stop-loss příkazy, což může na volatilních trzích ochránit jeho pozice před zbytečnými ztrátami.

I na volatilních trzích je možné úspěšně obchodovat, je ale třeba zvolit ten správný přístup. K tomu je pro obchodníka nejdůležitější, aby znal dobře sám sebe.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.