Na bydlení šetří nejdéle Pražané: levnější je Vídeň i Berlín

Bydlení

Když se chce člověk usadit, dosud se mu vyplatilo spíše než nájem, investovat do vlastního. To se ale vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí může bohužel změnit. V tomto směru drží Praha bohužel další smutné prvenství. A to v pořizování nových bytů, na který musí vynaložit mnohem více průměrných platů, než například Němci na pořízení bytu v Berlíně. Ještě v roce 2014 vydělávali Češi na nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních necelých 10 let (za předpoklady, že by ze svého platu nekoupili nic jiného), v roce 2021 už je to 14,9 let.

Jak jsou na tom zahraniční metropole?

Praha je na prvním místě žebříčku – a to poměrně suverénně. Na druhém místě je Bratislava, lidé zde šetří na bydlení 12,5 roku, třetí je Mnichov s 12,3 lety, s velkým odstupem následuje Berlín (8,7 roku), Vídeň (8,3 roku) a Varšava (8,2 roku). A zatímco ceny bytů rostou závratnou rychlostí, platy rostou rychlostí mnohem pomalejší. Díky tomu jsou byty čím dál méně dostupné. Vyjádřeno v číslech stouply platy od roku 2014 o 32 %, kdežto ceny bytu vzrostly o 97 %.

Byt

Foto: Pixabay

Proč jsou ceny bytů tak vysoké?

V současnosti za byt v Praze o rozloze 70 metrů čtverečních zaplatíte průměrně 8,5 milionu Kč. Důvodem takto vysokých cen je nízký počet dostavěných bytů. Nádavkem toho developeři očekávají další růst cen nemovitostí, a proto si byty drží zatím prázdné. Chtějí prodat za víc a o slevě pro kupující nechtějí nic slyšet. Kromě toho vzrostly také ceny stavebních materiálů i služeb a ceny pozemků. Finančně i časově zatěžující je také přísná administrativa a technické předpisy.

Nedostupné bydlení

Vzhledem k příliš vysokým cenám nemovitostí žije spousta lidí v  nevyhovujícím prostředí (nebo zcela bez střechy nad hlavou), přičemž nejhorší je situace v těch největších městech. Ohroženi jsou nejenom dospělí lidé, ale také děti a senioři. V extrémních případech mohou lidé bydlet v bytě bez vlastní koupelny, kuchyně, tekoucí vody, elektřiny. Nebo se v jednom bytě koncentruje příliš mnoho osob.

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/na-novy-byt-o-rozloze-70-m2-vydelava-prazan-v-prumeru-14-9-r/r~adc3c8c8d40e11eb8fa20cc47ab5f122/?

Foto: Pixabay

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.