Muskova síť Starlink získala registraci ČTÚ

01_satelity

Elon Musk se snaží realizovat vícero megalomanských projektů (a nutno podotknout, že zatím až překvapivě úspěšně). Jedním z nich je vytvoření sítě satelitů schopných poskytovat kvalitní připojení k internetu kdekoliv na světě. Právě proto již nějakou dobu vysílá na oběžnou dráhu právě rakety s nákladem těchto malých satelitů, kterých má být za několik let až 12 tisíc. Prozatím tvoří síť Starlink 775 satelitů. I ty už ale síti umožňují fungování a její provoz nyní probíhá v neveřejném testování. Pro nás je zajímavá informace, že Starlink získala registraci u Českého telekomunikačního úřadu s datem zahájení 1. září 2021.

Starlink se rozjíždí

Síť Starlink si dala za cíl přinést internetové připojení do odlehlých oblastí naší planety, kde v současné době neexistuje možnost připojení, anebo je pouze velmi pomalá. To ale neznamená, že by jej nešlo využívat i jinde, byť pro hustě osídlené oblasti určená není.

Téměř osm stovek satelitů, které již obíhají kolem Země, umožňuje fungování sítě, byť zatím s omezenými parametry a v režimu testování, které je neveřejné. První ohlasy na sociálních sítích potvrzují funkčnost a mluví o rychlostech až 200 Mb/s pro download, byť rychlost v čase zatím hodně kolísá.

Na stránkách projektu je jako datum spuštění služby pro Českou republiku uváděn stále rok 2020. Registrace u ČTÚ ale naznačuje, že by to mohlo být i dříve.

02_satelity

Foto: Pixabay

Kolik to bude stát?

Pro příjem signálu je třeba přijímací terminál (v podobě malé parabolické antény) a předplatné. Zatímco terminál by měl podle neoficiálních informací stát 499 dolarů (asi 11 500 Kč), měsíční předplatné potom 99 dolarů. Jedná se ale o nepotvrzené údaje.

Otázkou je, jak by při této ceně mohla síť Starlink pomoci rozšířit internet v rozvojových zemích, což je jeden z jejích proklamovaných cílů, neboť něco takového bude v naprosté většině případů nad síly obyvatel těchto oblastí. Je ale možné, že cenová politika bude vypadat úplně jinak, prozatím nám nezbývá než čekat, případně si síť vyzkoušet, jakmile to bude možné.

Zdroj informací: https://vtm.zive.cz/clanky/satelitni-internet-starlink-muze-byt-od-zari-i-v-cesku-uz-je-zaregistrovany-u-ctu/sc-870-a-211863/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.