Možnost hlasování na dálku od roku 2025? Vládní koalice chystá uzákonit korespondenční volbu

obálky

Vládní koalice předložila nový návrh na zavedení korespondenční volby nejen pro Čechy žijící trvale v zahraničí. Koho by se tato možnost konkrétně týkala? A uskuteční se plán volby už od roku 2025? Může skutečně hlasování na dálku komplikovat sčítání?

Pakliže zákon projde, stala by se Česká republika již 24. zemí EU, kde korespondenční hlasování funguje. Obdobný návrh z horní komory parlamentu leží už přes 2 roky v Poslanecké sněmovně. Ten v roce 2021 předložilo několik desítek senátorů. Mezi předkladateli tohoto návrhu tehdy byl i nynější ministr školství Mikuláš Bek. V říjnu roku 2021 tehdejší návrh podpořilo do Poslanecké sněmovny 56 ze 62 přítomných senátorů, 6 se zdrželo hlasování.

Korespondenční volba je jednou z priorit

Vládní koalice považuje korespondenční volbu za jednu ze svých priorit, kterou chce v příštím roce prosadit. Ministr vnitra Vít Rakušan oznámil, že zahajují proces uzákonění korespondenční volby, a tím tak plní volební slib a programové prohlášení současné vlády. Rakušan věří, že tento záměr najde mezi parlamentními stranami náležitou podporu.

Hlasování na dálku pro statisíce Čechů

Nejedná se zde jen o krajany žijící v zahraničí, ale také Čechy, kteří jsou na dovolené. Ti všichni musí v některých větších zemích cestovat tisíce kilometrů na příslušný zastupitelský úřad, aby mohli odvolit. Koalici jde o to, aby zkrátka Češi v zahraničí se mohli účastnit voleb bez jakéhokoli dojíždění a mohli volit jednodušším způsobem. Údajně by takto mohlo volit na dálku více než 600 tisíc Čechů, kteří žijí, pracují, studují v zahraničí.

Diskutabilní otázka ohledně volebních hlasů ze zahraničí

Druhou stranou věci je, komu zejména hlasy ze zahraničí pomůžou. V předešlých volbách do Poslanecké sněmovny ČR volilo více než 84 % Čechů v zahraničí strany současné koalice, konkrétně přes 50 % krajanů volilo Piráty a STAN, dalších 34 % Čechů dalo hlas SPOLU. Hnutí ANO volilo 5 %. Z toho je patrné, že postoje stran se řídí i jejich zájmy. I tak není důvod se korespondenční volby obávat. Však funkčních příkladů je v Evropě spousta.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/korespondencni-volba-cesi-v-zahranici-ministr-rakusan-vlada-senat.A231129_052556_domaci_kop

https://www.reflex.cz/clanek/komentare/122178/vlada-zavede-korespondencni-volbu-jde-si-pro-hlasy-do-zahranici-nebo-jen-narovnava-prava.html

Náhledové foto: Pixabay