Možná máte doma poklad a nevíte o tom

Mince

Čas od času se v mediálním prostoru objeví zpráva o výjimečném prodeji některého sběratelského předmětu. Jako příklad může posloužit prodej vzácné sběratelské kartičky ze série Pokémon, jejíž cena se v aukci vyšplhala na těžko uvěřitelných 333 tisíc euro. Je to ukázka toho, jaké bohatství nám možná často doma leží bez užitku, aniž bychom si to uvědomovali. Web money.co.uk provedl průzkum na tržišti eBay a jeho výsledky vztáhl k různým zemím, včetně České republiky.

ModelyFoto: Pixabay

Jaké cennosti skrývají české domácnosti?

Podle money.co.uk z analýzy vyplynulo, v jakých sběratelských předmětech mají Češi peníze především (v průzkumu byla použita data ze 17. listopadu letošního roku). Nemáte také doma nějaký takový zapomenutý zlatý důl? Ze sběratelských předmětů prodávaných českými prodejci na eBay jsou obecně nejcennější mince. Medián jejich ceny je plných 6 653 euro (viz tabulka).

Results:

Pořadí Kategorie Medián ceny (€)
#1 Mince 6,652.83
#2 Sošky 3,459.93
#3 Dekorační předměty 2,217.91
#4 Militarie 1,676.74
#5 Sci-fi 1,020.24
#6 Pivovarnictví 230.66
#7 Pohlednice 203.16

Grafika: money.co.uk

Pořadí na dalších místech

Na druhém místě se podle průzkumu umístily sošky s mediánem ceny necelých 3500 euro a následovaly dekorační předměty (2200 euro).

Vydělat se dá i na předmětech souvisejících s vojenskou historií, případně se sci-fi filmy, hrami apod. Více, než by člověk čekal, je možné utržit i ta pivní tácky, etikety a další podobné sběratelské předměty z oblasti pivovarnictví, případně za pohlednice. Možná i vy máte doma nějakou, za kterou můžete dostat třeba i stovky korun.

Obecně platí, že vydělat se dá prakticky na čemkoliv. Hodně se platí např. za originální balení starých počítačových her (ideálně nerozbalených), plechovky od nápojů, staré fotoaparáty, anebo třeba krabičky od sirek. Sbírat se dá prakticky cokoliv a podle toho potom vypadá i poptávka na aukčních serverech. Tak proč toho nevyužít?

Zdroj informací: money.co.ukmoney.co.uk

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.