Daňové přiznání pro příjmy z kryptoměn

01_bitcoin

Pokud jste v minulém roce vydělali něco na nákupu a prodeji kryptoměn, pak musíte takové příjmy zdanit. Jak? Na to se dnes podíváme. Řekneme si, jak na daňové přiznání při příjmech z kryptoměn. Pojďme na to!

Kryptoměny jako nehmotný movitý majetek

Příjmy z prodeje kryptoměn jsou předmětem daně. Zdaňují se. Nezahrnete-li tyto příjmy do daňového přiznání, může si na vás posvítit finanční správa a pošle na vás kontrolu z finančního úřadu. Jak se tomu vyhnout? Korektně vyplnit daňové přiznání. Dle dnešního pohledu finančního práva nejsou kryptoměny penězi. Jde o zboží, přesněji o nehmotný movitý majetek. Příjmy z prodeje těchto kryptoměn spadají pod § 10 zákona o daních z příjmů. Jde tedy o ostatní příjmy dle odstavce 1 písmena b) odrážky 3 – tedy ostatní příjmy z úplatného převodu jiné věci.

Příjmy z kryptoměn daníte 15 %

Daňová sazba je pro tyto ostatní příjmy 15 % pro osobu s celkovým příjmem pod 48násobek průměrné mzdy. V roce 2021 tedy pro osoby s celkovým příjmem pod 1 701 168 Kč za rok. Existují případy, kdy příjmy z prodeje kryptoměn nemusíte danit. Zaprvé, když kryptoměny jen držíte, ale neprodáváte, zadruhé, když jste z jejich prodeje neměli žádný zisk. Naopak kryptoměny daníte, pokud jste z jejich prodeje zaznamenali zisk, což představuje váš příjem. Na příjmy z kryptoměn se nevztahuje osvobození příležitostných výdělků. Tedy příjmy z kryptoměn daníte i tehdy, pokud je váš zisk nižší než 30 tisíc korun za rok. Stejně tak daníte, pokud jste danou kryptoměnu vytěžili.

Daň si počítáte sami, kalkulačky pomohou

Výši dani, kterou musíte státu odvést si musíte vypočítat samo. S výpočty vám však může pomoci hned několik internetových kalkulaček. Někdy vycházejí u importovaného CSV souboru, některé se však přímo napojí na vaši kryptopeněženku. Jde například o www.countracker.io, https://cryptotaxcalculator.io nebo https://koinly.io.

Zdroj: Protext Simplecoin-Programmatic Media ze dne 23. 2. 2022, zveřejněno na: https://www.protext.cz/zprava.php?id=38925
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.