Morální dno bank nebo logický tah? Za předčasné splacení hypotéky si připlatíte

Počítáte s tím, že vaši hypotéku splatíte předčasně? Super, zbavíte se nepříjemných závazků, které se s člověkem táhnou i spousty let. Nyní to vypadá, že si člověk předčasné splacení hypotéky velmi dobře rozmyslí. Stojí za tím novela zákona o spotřebitelském úvěru, jež byla ministerstvem poslána k připomínkovému řízení. Za předčasné splacení hypotečního úvěru si totiž solidně připlatíte. O jaké poplatky se bude jednat a jde ze strany bank o férovou záležitost? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Uhradíte nejen poplatky, ale i část úroku

Na mnohé poplatky jsou u nás na rozdíl od zahraničí zvyklí. Smutné, ale reálné. Administrativní náklady, které si budou banky účtovat za předčasné splacení hypotéky, vyjdou v maximu na 1000 korun. Horší to bude ale s uhrazením části úroku. Tato úroková odměna pro banku je z mého pohledu silně nemorální. Výpočet úrokové odměny pro banky není složitý. Jedná se o rozdíl mezi úrokem, který má daný dlužník sjednaný do konce fixačního období, a referenčním úrokem, tedy zprůměrovanou aktuální sazbou. Tento referenční úrok stanoví každý rok ČNB. Zákon ale stanoví, že dlužník zaplatí v maximu 2 % jistiny.

Cílení zákona na vypočítavé dlužníky

Ministerstvo financí České republiky se vyjádřilo v tom smyslu, že navrhovaná úprava se týká zejména lidí, kteří chtějí předčasně splatit hypotéku během fixace. Tito lidé chtějí refinancovat stávající hypoteční úvěr levnějším, i když mají úrokovou sazbu fixovanou.

Novela myslí i na splacení zdarma

Určitě. V současné době lze každým rokem splatit až 25 % úvěru. Jinak je možné také úvěr splatit tehdy, když se člověk dostane do tíživé životní situace nebo mu končí fixace dané stanovené úrokové sazby. Nově s v novele objeví také alternativa prodeje nemovitosti, jež je součástí vzájemného se majetkového vypořádání manželů.

Náklady neadministrativního charakteru

Takto jsou mnohými zástupci bank nazývány náklady na klienty, již předčasně splatí hypoteční úvěr. Banka si většinou půjčuje na úvěry na mezibankovním trhu, kde jsou úroky pevně dány klidně i 10 let. Podle bank jsou tedy poplatky férové, ač si třeba někdo myslí něco jiného.  

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/refinancovani-predcasne-splaceni-hypoteky-uver.A230124_160047_ekonomika_alis?zdroj=otvirak

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.