Místo stravenek lze dávat peníze, schválila vláda

Stravenky

Stravenky – téměř neochvějný institut v našich zaměstnáních. Velká část zaměstnavatelů je využívá k tomu, aby jejich prostřednictvím přispívala pracovníkům na jídlo. V pondělí 22. června však vláda na svém zasedání schválila, že místo stravenek budou moci zaměstnavatelé přispívat na stravu zaměstnancům i peněžitým příspěvkem. Návrh nyní poputuje do parlamentu.

Nic se neruší, přidává se další možnost

Ministryně financí Alena Schillerová popisuje návrh tak, že se nic neruší. Ani stravenky ani závodní jídelny. Naopak se k těmto dvěma formám podpory zaměstnanců přidává další, třetí. Ta spočívá v tom, že zaměstnavatel se může rozhodnout, že bude své pracovníky podporovat formou příspěvku na stravování, který bude vyplácen přímo v penězích. Půjde tedy o podobný systém, jako u stravenek, avšak odpadnou starosti s papírováním a poplatky za stravenky. Zaměstnavatelé však nejsou k ničemu nuceni a mohou zůstat u stravenek. Tento příspěvek bude osvobozen od daně a pojištění a budou jej moci využívat i ti zaměstnanci, kteří na stravenky nyní nedosáhnou.

Otřese se bussines se stravenkami v základech?

Bude-li tento návrh, který je součástí daňového balíčku, schválen i parlamentem, mohou se bát velcí hráči v bussinessu se stravenkami. Naopak po změně kromě zaměstnavatelů volali i restauratéři a provozovatelé hospod. Ti totiž musí ze své marže platit ještě 5-7 % stravenkovým společnostem jako poplatky.

Daňový balíček

Tento návrh je, jak už bylo zmíněno, součástí většího daňového balíčku, který jako celek míří do Sněmovny. Ten v sobě mimo jiné zahrnuje i návrh, který sem byl doplněn právě v pondělí. Řeč je o změně, která umožní OSVČ a firmám snížit si daňový základ u dani z příjmů o výdaje, které musely dát na bezúplatné plnění v rámci boje proti pandemii koronaviru v období od 1. 3. 2020 do 31. 5. 2020. Jde o benefit pro všechny , kteří například přecházeli na výrobu rouše a jiných pomůcek nebo dodávaly pomůcky zdarma do nemocnic.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.