Minulý rok vedení Pošty rozdělilo statisíce na odměnách

Vít Rakušan

Česká pošta před pár měsíci oznámila, že bude rušit pobočky. Jedním z důvodů jsou úspory, ale také možná insolvence, který prý státnímu podniku hrozí. V loňském roce však vedení České pošty rozhodlo o odměnách pro manažery v řádech statisíců. Například generální ředitel Roman Knap v roce 2022 vydělal 4,3 milionu korun hrubého, k tomu 1,2 milionu na odměnách. Odměny se týkají dále členů dozorčí rady a dalších vedoucích.

Ředitel dostal odměny přes milion korun

S informacemi přišel web PlatÚřadníků.cz. Ten informuje o platech i odměnách na ministerstvech i dalších státních úřadech. Nyní informuje také o České poště. Česká pošta v minulém roce rozdala vedení často statisícové odměny k jejich pravidelnému platu. Generální ředitel si pak dohromady i s hrubým platem vydělal 5 620 484 korun, z toho 1 250 000 korun byly odměny. Dále čerpal nefinanční bonusy, tedy například auto pro soukromé účely.

Rakušan: Na odměny měl Knap nárok dle smlouvy

K těmto údajům se pro MF Dnes vyjádřil také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), pod kterého Česká pošta, jakožto státní podnik, spadá. Dle jeho informací prý generální ředitel Knap měl na odměny nárok, a to dle platné smlouvy, kterou podepsal v roce 2018, tedy tehdy ještě za Rakušanova předchůdce, Jana Hamáčka z ČSSD.

Zkrátka nepřišla ani dozorčí rada

Ani dozorčí rada nebyla minulý rok bez odměn. Jeden ze členů dozorčí rady pošty si za devět a půl měsíce přišel na 1,3 milionu korun. Místopředsedové si pak vydělali na odměnách od 72 tisíc po 533 tisíc korun. Členové si na odměnách přišli na 360 tisíc korun za rok. Dle vyjádření předsedkyně největšího odborového svazu České pošty Jindřišky Budweiserové pro web iDnes běžní zaměstnanci na poště vydělávají průměrný příjem necelých 30 tisíc korun měsíčně, pracovníci za přepážkou asi 27 tisíc korun za měsíc. Byť jsou manažerské smlouvy z velké části uzavírány ještě za minulé vlády a současný ministr na ně nemusel mít vliv, do budoucna, myslí-li to státní podnik i vláda vážně, by měly odměny manažerů být vázány také na hospodářské výsledky. V opačném případě se může dále opakovat to co nyní. Česká pošta propouští a zavírá pobočky kvůli hrozbě insolvence, manažerům a členům orgánu však vyplácí značné odměny.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/platy-urednikum-statni-podnik-ceska-posta-odmeny-clenove-dozorci-rady.A230515_111218_domaci_vank, https://www.platyuredniku.cz/instituce-pod-ministerstvem-vnitra/ceska-posta-statni-podnik

Náhledové foto – Úřad vlády ČR