Koronavirus

Ministr Havlíček: Nouzový stav by měl být do konce roku

Ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček, o víkendu v České televizi naznačil, že vláda nyní počítá s tím, že by měl být nouzový stav, který je zde kvůli epidemii koronavirového onemocnění covid-19, prodloužen až do konce roku. Co vše by to znamenalo? A proč je to vlastně nutné?

Třetí stupeň PES si to vyžaduje

Ministr Havlíček (za ANO) zejména argumentoval tím, že třetí stupeň protiepidemického systému ministerstva zdravotnictví, ve kterém se nyní nacházíme, si existenci nouzového stavu vyžaduje. Stejně tak by byl ještě platný i pro druhý stupeň. Alespoň dle Havlíčka. I další člen vlády Andreje Babiše potvrzuje, že kabinet s touto variantou počítá. Ministr zdravotnictví Blatný řekl, že 3. stupeň PES bude platit v Česku do konce roku.

PES však počítá s nouzovým stavem i v dalších stupních

Je však otázka, jak dává argumentačně smysl tvrzení, že třetí stupeň si vyžaduje existenci nouzového stavu. Stejně tak, jak zaznívalo i z tábora opozice, počítá s nouzovým stavem dokonce i první stupeň PES, který však označuje nejmenší riziko. Místopředseda hospodářského výboru Sněmovny Jiránek (Piráti) pak tvrdil, že dle výroků členů vlády lze s nouzovým stavem počítat i pro leden a únor. Havlíček připustil, že i toto je jedna z variant, pokud se nebudou čísla lepšit tak, jak by si vláda vytyčila.

Je nouzový stav nezbytný?

Otázkou je, proč je nouzový stav pro Českou republiku nezbytný. Mnozí argumentují tím, že velké množství nařízení vlády, která mimo jiné omezuje práva osob, je možné vydávat pouze za nouzového stavu. Logicky z toho tedy vyplývá, že pokud bude situace v Česku ohledně koronaviru pořád na takové úrovni, kdy bude chtít vláda nechat platit přísná protiepidemická opatření, pak bude chtít, aby platil nouzový stav.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com10

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *