Co je třeba vědět o elektronické dálniční známce

01_dalnice

Rok 2021 bude znamenat pro motoristy malou revoluci. Skončí totiž prodej papírových dálničních známek a koupit si budete moci už jen tu elektronickou. Odpadne tedy každoroční rituál strhávání staré známky a lepení té nové s nadějí, že tentokrát jí už nalepíte určitě správně. Co všechno je o nových dálničních známkách třeba vědět?

Jak elektronická známka funguje?

Elektronická dálniční známka řadu věcí zjednodušuje. Neprodává se totiž ve fyzické podobě a nákup dálniční známky ve skutečnosti znamená, že s SPZ vašeho vozu bude svázána informace o tom, že jste poplatek za dané období skutečně zaplatili. Kamery umístěné v policejních vozech, na mýtných branách či v autech celní správy tak při přečtení SPZ hned poznají mají-li vám účtovat pokutu či nikoliv.

02_dalnice

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak a kde dálniční známku koupit?

Její elektronická podstata předurčuje novou dálniční známku k tomu, aby byla k prodeji přes internet, na portále edalnice.cz. Stejně tak bude ale její koupě možná i na České poště, čerpacích stanicích sítě EuroOil, v některých dalších obchodech a nově také v samoobslužných kioscích poblíž hraničních přechodů.

Cena a platnost elektronické dálniční známky

Přechod z papírové na elektronickou dálniční známku její cenu nezmění (alespoň tedy pro příští rok). Činit bude 1500 Kč za roční kupon, 440 K4 za třicetidenní a 310 Kč za desetidenní. Radovat se mohou majitelé aut s  pohonem na CNG, ti budou za známky platit polovinu. Majitelé elektromobilů, hybridů či aut s vodíkovým pohonem jsou od povinnosti kupovat si dálniční známku osvobozeni úplně. Platnost dálniční známky se potom bude i u ročních kuponů počítat ode dne, který si při nákupu sami zvolíte.

Pokud zadáte při nákupu i své telefonní číslo, systém vás prostřednictvím SMS zprávy upozorní na to, že je na čase koupit si novou.

Na konec je na místě zmínit, že stará papírová známka pro rok 2020 platí stejně jako v minulých letech i v lednu 2021. Teprve potom se tedy s papírovými známkami rozloučíme definitivně.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.