Půjčka
12.3.2019
Kategorie: Novinky, Sociální dávky

Mimořádná okamžitá pomoc od státu. Jak ji získat?

V situacích, kdy jste v hmotné nouzi, ale překvapí vás nenadálý výdaj, může vám pomoci stát. To v těchto případech dělá prostřednictvím sociální dávky mimořádné okamžité pomoci. Dnes se podíváme na to, kdo na ni má nárok, jak o ni žádat a kolik peněz takto můžete získat. Tak pojďme na to.

O jakou dávku vlastně jde?

Vedle příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení je mimořádná okamžitá pomoc další z dávek v hmotné nouzi. Rozdíl mezi ní a dvěma zmíněnými je však hlavně v tom, že mimořádná okamžitá pomoc je dávkou jednorázovou. Nemůžete s ní tedy počítat každý měsíc. Slouží jen k pomoci překonat nenadálé situace. Těmi mohou být například povodně, požáry nebo třeba porucha drahých spotřebičů. A jaké jsou podmínky získání dávky? Musíte být v hmotné nouzi. Další podmínkou je pak logicky existence daného výdaje.

Jak žádat?

Jde o nenárokovou sociální dávku. To v praxi znamená, že každý jednotlivý případ posoudí úředníci a rozhodnou, zda vám ji přiznají či nikoli. Konkrétně tato agenda spadá do působnosti úřadu práce. Zde také tedy podáváte žádost. Tu pak můžete najít například na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí. Při posuzování úředníci zjišťují, zda je konkrétní situace žadatele natolik vážná a jestli jde o příklad, který zmiňuje zákon. Navíc se budou také zajímat, zda nejde finanční poměry řešit i jiným způsobem. Například prodejem některého majetku.

 Úředníci rozhodnou o výši

Pracovníci úřadu rozhodnou také o tom, jaká suma vám vlastně bude přidělena. Nejčastěji se však dávka odvíjí od existenčního a životního minima. Existenční minimum je letos 2200 Kč. Životní minimum je o něco vyšší. Letos dělá 3410 Kč pro jednotlivce (3140 Kč a 2830 Kč pro prvního a druhého dospělého v domácnosti, 2450 Kč pro děti od 15 do 26 let, 2140 Kč pro dítě do 15 let a 1740 pro dítě do 6 let).

3 komentářů
  1. anulinka55@seznam.cz'
  2. palma99999@email.cz'
  3. crazytominos@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *