Co čeká realitní trh?

Zvýšení mezd

V ekonomii je nejistá každá doba. Dnes je nejvíce náchylným trhem na nějakou krizi ten realitní. Pokud se vaše rozhodnutí v budoucnu budou opírat i o predikce vývoje v odvětví nemovitostí, určitě vás zajímá, co vše se zde může stát. Co čeká realitní trh v ČR? Společně se na to podíváme.

Kdo nemovitosti poptává?

Na straně poptávky se v těchto chvílích objevuje hned několik skupin. A je to vcelku typické i přirozené. První skupinou jsou ti, kteří hledají nové bydlení kvůli životním situacím. Tedy například sňatkům nebo narození potomků. Další jsou lidé, kteří se stěhují za prací. Dále jde o investory. U každé se hodnotí situace i vývoj na trhu jinak. Všechny ale zajímá dostupnost i ceny.

Investice do nemovitostí? Raději ne!

Pokud vás vývoj nemovitostí zajímá z důvodu hledání investičních aktivit, pak pro vás máme následující. V příštích obdobích se může počet investorů výrazně měnit. Obecně však lze říci, že lidé se dívají po jiných možnostech zhodnocení svých úspor. Investoři více rozmýšlejí možnosti, a právě ta, která v sobě zahrnuje přenesení peněz na realitní trh, není zas tak lákavá. Například to můžeme vidět ve velkých městech. Zde se hlavně čeká na vyřešení regulace podnikání skrze Airbnb. Přijde nebo nepřijde? Nejde však o jediný faktor. Musela-li by se situace shrnout, začátek roku je pro nemovitosti spíše ve znamení stagnace, někdy i lehkého poklesu a nervozity.

Vývoj cen bytů a domů

A jak to bude vypadat s cenami realit? To nejvíce musí zajímat, vedle investorů, i lidi, kteří přemýšlejí o koupi vlastního bydlení. Někteří vyslovují názor, že nás možná čeká malý pokles cen. Nepůjde však o nic drastického. Spíše půjde o prodej nemovitostí, které byly v minulosti nadhodnoceny a teď vlastníci nemohou čekat s prodejem. To může založit malou lavinu, která však nebude mít za následek skok cen na realitním trhu. Půjde spíše o oživení trhu, které by mu mohlo prospět. Pokles by se ale měl týkat jen prostor, které jsou určeny k bydlení. Ostatní druhy čeká spíše individuální vývoj.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.