Milion dolarů tomu, kdo se nechá u Nejvyššího soudu zastupovat umělou inteligencí

AI

Zeptáte-li se vědců, ekonomů nebo sociologů na to, jaká technologie změní v následujících letech svět nejvíce ze všech, v naprosté většině případů dostanete jednu odpověď: AI neboli umělá inteligence. Nejde přitom o žádnou vzdálenou budoucnost, neboť její pronikání do běžného života již dnes můžeme pociťovat poměrně silně.

AI a její využití

S umělou inteligencí již lze dnes vést smysluplnou konverzaci, umělá inteligence je schopna vytvářet umělecká díla, organizovat naše každodenní činnosti nebo nám objednat pizzu. Další její využití jsou potom za dveřmi. Mluví se o samořiditelných autech, AI všeobecných lékařích i chirurzích, případně úřednících. Jeden americký startup chce nyní představit AI právníka, a rovnou u Nejvyššího soudu.

Soud

Foto: Pixabay

Umělá inteligence v taláru

Společnost DoNotPay nabízí jeden milion dolarů komukoliv, kdo bude souhlasit s tím, že se nechá u Nejvyššího soudu Spojených Států zastupovat jejich umělou inteligencí založenou na systému OpenAI GPT-3. Pravidla samozřejmě nic takového neumožňují, celý proces by měl ale fungovat tak, že oficiální zástupce bude opakovat to, co mu umělá inteligence řekne do sluchátka.

Milion dolarů za průkopnictví

Firma doufá, že zájemce co nejdříve objeví. Do té doby si počítačový právník bude sbírat zkušenosti u dopravního soudu, kde by si měl odbýt premiéru již velmi brzy. Kritici ovšem tvrdí, že si firma dělá pouze zajímavou reklamu a na tento úkol ještě není umělá inteligence zdaleka připravena. Otázkou také je, zda vzhledem k povaze a významu případů, které americký Nejvyšší soud řeší, bude jeden milion dolarů pro kteréhokoliv účastníka soudního jednání dostatečnou motivací.

Zdroje informací: https://vtm.zive.cz/clanky/startup-nabizi-milion-dolaru-kazdemu-kdo-se-necha-zastupovat-jeho-chatbotem-u-nejvyssiho-soudu-usa/sc-870-a-220214/default.aspx

https://techxplore.com/news/2023-01-donotpay-robot-lawyer-tickets-court.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.