Medializace a snížení platu učitelky za diplom s čuníkem. Tragický obraz systému školství

Děti

Tuzemské školství je bohužel v úpadku. Mnozí pedagogové se nepochybně snaží, nicméně jejich kredit sráží fungování systému školství a samozřejmě také někteří nepříliš schopní jedinci za katedrou a ve vedení škol. O faktu, že ne všichni učitelé byli skutečně dobří, můžeme hovořit všichni. Ostatně je to podobné jako v mnohých jiných povoláních. Problém tkví ale bohužel v systému, který je nastaven katastrofálně. V první řadě by se mělo přestat ustupovat dětem a rodičům. Poslední případ snížení platů učitelek a medializace faktu, že pedagožky daly dětem diplom s čuníkem, jsou jasným dokladem tohoto smutného faktu.

Za diplom s čuníkem snížení platu? Tristní

Jestliže ředitel snížil učitelkám plat pouze za to, že daly dětem tento diplom, pak se jedná o člověka, který na svém místě nemá co dělat. Měl by se zastat svých podřízených a nikoli řešit podobné malichernosti. Diplom s čuníkem rozhodně nepředstavuje sám o sobě žádné ponížení. Pokud děti skutečně neuklízely a nechaly po sobě nepořádek, není co řešit. Jestliže by můj potomek ze školy donesl takovýto diplom, pak ho budu nabádat k tomu, aby si uklízel. Rozhodně bych ho jako rodič nepochválil a neházel vinu na učitelku. To se ostatně v dané škole ani nedělo. Rodiče si nestěžovali.

Shazování dítěte před kolektivem není správné

Pochopitelně. Pokud děti byly doprovázeny zvuky čuníka nebo se jim následně ostatní nějak výrazně posmívali, je to špatně. To už ale podle situace těžko posoudíme. Přesto je třeba se zmínit, že neustálé omlouvání dětí a hovory o křehkých duších jsou často mimo mísu. Dítě se musí naučit přijímat kritiku. Pamatuji si, že jsme za odpadky na zemi ještě dostávali na prvním stupni facku. Nepochybuji o tom, že nikdo z naší třídy traumatem netrpěl a netrpí.

Kritika posunuje, chvála nikoli

V tuzemském školství se bohužel kritika moc nenosí. Mnohdy dorazí na učitele rodiče, často si stěžují přímo děti. Z praxe mohu říct, že jsou pedagogové nabádáni k tomu, aby maximálně chválili a minimálně kritizovali. Chvála ale nikoho ještě dopředu neposunula tak jako kritika. Dobře mířená kritika. Jestliže své děti budeme jenom chválit, se zlou se potážeme. Systém školství je tomu ale bohužel nakloněno a často se chválí za každou prkotinu.

Zdroje info: Autor, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-ucitelky-rozdaly-detem-diplomy-za-neporadek-skola-jim-snizi-plat-231334

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.