Města s nejpomalejší dopravou: Londýn na vrcholu žebříčku

dálnice

Každý, kdo tráví čas v dopravní špičce, ví, jak frustrující může být dopravní zácpa. Podle nedávného průzkumu od TomTom Traffic Index 2022 jsou některá města na světě známá nejen pro svou krásu a kulturu, ale také svou pomalou dopravu. Která města si vedou nejhůře v tomto ohledu? A co je důvodem této dopravní agonie?

Londýn

Londýn, hlavní město Spojeného království, se stal noční můrou pro každodenní dojíždějící. Průměrný Londýňan může očekávat, že mu ujetí pouhých 10 kilometrů zabere dlouhých 36 minut a 20 sekund. To by vám mohlo připadat jako jeden díl televizního seriálu, ale ve skutečnosti je to denní realita. A to není vše – odhaduje se, že v dopravě strávíte v Londýně ohromných 325 hodin ročně!

londýn

Bengalúru a Pune – Indie hned v zápřahu

Dopravní chaos nezná své hranice ani v Indii. Ve světovém žebříčku nejzablokovanějších měst se objevují hned dvě indická města. V Bengalúru v průměru potřebujete 29 minut a 10 sekund na ujetí 10 km, zatímco v Pune je to 27 minut a 20 sekund. Pro mnoho obyvatel těchto měst je to tedy každý den těžká zkouška před dlouhým pracovním dnem.

Jižní Amerika a Filipíny

Jižní Amerika a Filipíny se také dostaly na seznam ucpaných měst. V Peru se do žebříčku dostala konkrétně Lima s 27 minutami a 10 sekundami na 10 km. Filipínská Manila je hned v zápřahu s  přesně 27 minutami bez ohledu na to, kam se vydáte. To ukazuje, že dopravní zácpy jsou problémem, který nemá přesně vymezené geografické hranice.

Důsledky návratu do kanceláře

Vraťme se však k Londýnu. Společnost TomTom zaznamenala, že nárůst počtu pracovníků, kteří se v roce 2022 vracejí do kanceláří, vedl k prodloužení cestovní doby v téměř dvou třetinách analyzovaných měst. To znamená, že stoupající trend návratu do kanceláří má své stinné stránky, které se týkají nejen psychického stresu, ale také ztrácení času v kolonách.

Ceny energií a spotřeba paliva

Dopravní zácpy nezatěžují pouze naše nervy, ale také naše peněženky. S nárůstem cen energií se zvýšila i spotřeba paliva. Nejvíce to schytal Hongkong. Te se stal se nejdražším městem pro řidiče automobilů. Řidiči, kteří dojíždějí do práce v dopravní špičce, utrácejí každý den více než 1 000 USD (23 000 Kč).

Zdroje informací: Twitter, https://www.statista.com/chart/30844/average-travel-time-per-10km/

Foto: Pixabay