Evropská komise vyměřila novou pokutu Intelu

pokuta

Americký gigant a výrobce čipů Intel dostal od Evropské komise miliardovou pokutu. Evropské komisi se nelíbilo, jak společnost zneužila svého postavení na trhu. Výrobce čipů cílil na výrobce počítačů a nabízel jim slevy, aby upřednostnili právě služby Intelu než konkurence. Pikantní na tom je, že původně udělená pokuta z let 2009 byla vloni částečně anulována Tribunálem Soudního dvora Evropské unie.

Starou pokutu nahradila nová

Před čtrnácti lety dostala společnost tehdy rekordní pokutu ve výši 1,06 miliardy eur, tedy 25,82 miliardy korun. A zkuste hádat, za co. Jedná se totiž o stejný důvod uložení pokuty, jako nyní. Tribunál ji minulý rok částečně zrušil a odůvodnil své rozhodnutí tím, že jej komise dostatečně neodůvodnila. Podle nich bylo obvinění nedostatečné, aby byla nastolena taková pokuta. I přesto ale Tribunál uznal část námitek, podle kterých opravdu došlo k poškození konkurence AMD (Advanced Micro Devices).

čip

Foto: Pixabay

Začátek milénia

K nekalým praktikám a nevhodného chování vůči konkurenci mělo docházet v období mezi lety 2002 až 2006. V rozmezí těchto let měla společnost Intel podplácet společnosti HP, Acer a Lenovo. Důvodem bylo zdržení nebo zastavení konkurence. Vyšetřování probíhalo několik let, před vynesením samotného rozsudku. Na základě těchto poznatků vydala komise rozhodnutí o uvedení nové pokuty společnosti. Za omezování společnosti byla nově vyměřena pokuta v hodnotě 376,36 milionu eur, což je 9,2 miliardy korun.

Intel zvažuje své možnosti

Intel uvedl, že analyzuje celou záležitost a výši pokuty, aby se podle toho mohli zařídit a případně se odvolat vůči evropským soudům. Společnost momentálně čeká na schválení Komise, ohledně německých státních dotací ve výši 10 miliardy eur pro vybudování komplexu na výrobu čipů v Německu. S Evropou má americká společnost další plány. 12 miliard eur má poputovat do irského města Leixlip, kde chce zdvojnásobit kapacitu dosud jediného centra v Evropě. Dalších 4,5 miliardy eur má poputovat do Itálie, kde hodlá vybudovat továrnu na pouzdření čipů a montáž komponentů. Francie, Polsko a Španělsko patří mezi další země v Evropě, kde Intel hodlá působit. V plánu má také expandovat spolupráci s významnými univerzitami v Belgii, Holandsku, Francii a Německu.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-hardware-evropska-komise-vymerila-intelu-miliardovou-pokutu-40444529https://www.reuters.com/technology/eu-re-imposes-400-mln-fine-intel-abuse-market-power-2023-09-22/

Náhledové foto: Pixabay