Britský úřad asi umožní rekordní transakci herního průmyslu

xbox

Rekordní akvizice, která nemá v dějinách herního průmyslu obdobu se přiblížila svému uskutečnění poté, co Britský úřad pro hospodářskou soutěž předběžně akceptoval změny v návrhu, který předtím blokoval. Microsoft je tak blízko koupi společnosti Activision Blizzard.

Nákup za desítky miliard dolarů

Společnost Microsoft začátkem loňského roku oznámila úmysl koupit herní společnost Activision Blizzard, která produkuje tak úspěšné herní série jako je Call of Duty, nebo World of Warcraft za 68,5 miliardy amerických dolarů. V přepočtu se jedná o částku 1,6 bilionu korun. Pro srovnání, jedná se o částku, která se prakticky rovná příjmům státního rozpočtu celé České republiky.

Vzhledem k velikosti akvizice se však obchod stal předmětem pečlivého přezkumu v mnoha zemích světa. Na největší problém narazil Microsoft ve Velké Británii. Tamější úřad pro hospodářskou soutěž vyjádřil pochybnosti a nařídil důkladnou analýzu této transakce. Ke stejnému kroku se odhodlala i Evropská komise.

hry

Foto: Pixabay

Upravený návrh

Aby rozptýlil pochybnosti, předložil Microsoft upravenou verzi návrhu, která zahrnovala i vyjmutí tzv. cloudových služeb z prodeje a jejich prodej konkurenčnímu Ubisoftu. Stejně tak byli představeny další dílčí změny, které zajistí konkurenční prostředí na trhu, především v oblasti cloudových služeb.

Vyjádření britského úřadu následuje přijetí upravené verze smlouvy i ze strany Evropské komise. Podle analytiků již tak nyní brání uskutečnění akvizice jen několik maličkostí jejichž vyřešení by mělo být otázkou velmi krátké doby. Zdá se tedy, že uskutečnění tohoto rekordního obchodu již nic nebrání. V reakci na zprávu potom akcie Microsoftu posílily téměř o dvě procenta.

Zdroje informací: https://edition.cnn.com/2023/09/22/tech/microsoft-activision-uk-progress/index.html

https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-65378617

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.