Menší česká letiště budou chtít kompenzace od státu

01_turany

Brno, Ostrava, Pardubice a Karlovy Vary – čtyři česká regionální mezinárodní letiště, která koronavirová pandemie zasáhla drtivou silou. Hlavními akcionáři těchto letišť jsou většinou kraje a města, a ta se již nechávají slyšet, že kompenzace za ztráty budou požadovat od státu. I segment regionálních letišť se tak zařadí do fronty na státní pomoc a budou chtít svůj díl koláče z oněch tolik diskutovaných vládních stamiliard na znovunastartování české ekonomiky po epidemii covidu-19.

Prakticky absolutní výpadek příjmů

Se zavedením restrikcí na cestování v březnu letošního roku prakticky ustal provoz na všech českých mezinárodních letištích. Čestné výjimky představovaly mimořádné lety s ochrannými pomůckami a občasné soukromé lety. Regionální letiště tak zaznamenaly de-facto absolutní výpadek ve svých příjmech a všechny do jednoho se potýkají s nedostatkem likvidity. Tu jim v současné době kompenzují především kraje, žádat o pomoc budou ale také stát.

Nutno podotknout, že pokud ztráty vznikají v důsledku vládních opatření, je žádost poměrně logická. V případě regionálních letišť se dosavadní ztráty pohybují zatím v řádech desítek milionů korun.

02_Ostrava

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Pomůže letní sezona?

Otázkou zůstává, do jaké míry se podaří na regionálních letištích obnovit provoz se začátkem letní sezony. Lety z Brna a Ostravy, které budou mířit do typických dovolenkových destinací jako je Heraklion, Korfu, Burgas a další, již oznámila společnost Smartwings.

Pokud se nepodaří letní sezonu nastartovat dostatečně – a je to velmi pravděpodobné – ztráty budou i nadále narůstat a chybět budou další miliony.

Situaci samozřejmě příliš nepomáhá fakt, že regionální letiště na rozdíl od toho pražského negenerují zisk a jsou závislé na krajských dotacích. Nelze u nich tedy počítat s jakýmkoliv finančním polštářem. Největší z vyjmenovaných letišť, to brněnské, odbavilo v roce 2019 téměř 550 tisíc cestujících. Letiště v Ostravě zaznamenalo loni oproti roku 2018 pokles a odbavilo 323 tisíc cestujících, Pardubice také poklesly a odbavily 102 tisíc lidí, Karlovy Vary potom vykázaly mírný růst když letištěm prošlo více než 62 tisíc lidí.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.