Kolik vyplatí ČEZ svým akcionářům

Úspora energie

Pokud jste akcionář společnosti ČEZ, asi vás bude následující zpráva zajímat. Na své valné hromadě totiž tato akciová společnost vlastněná do velké míry státem, odsouhlasila vyplacení dividend. V jaké výši? To vám dnes sdělíme. Pojďme na to!

Představenstvo prosadilo svůj návrh

ČEZ je akciová společnost a jako taková má svůj nejvyšší orgán valnou hromadu. Ta rozhoduje o těch nejdůležitějších věcech, které se společnosti týkají. Jde o setkání všech společníků – akcionářů. Mezi její pravomoci patří i to, aby určila, jaké dividendy budou vyplaceny všem akcionářům. Právě to nyní valná hromada společnosti ČEZ udělala. Nakonec prošel návrh představenstva a částka tedy činí 34 korun na jednu akcii. Velký význam to má pro stát. Ten je totiž majoritním vlastníkem – vlastní většinu všech akcií. Právě státu tedy na dividendách přijde asi 12,8 miliardy korun za cca 70 % akcií. Celkem se mezi akcionáře rozdělovalo tedy 18,3 miliardy korun.

Vyšší dividendy než loni

Takto se tedy bude dělit loňský zisk. Z toho předloňského se v roce 2019 vyplácelo 24 korun na akcii. 2020 je tedy ve znamení nárůstu dividend o 10 korun na jednu akcii. V roce 2018 se vyplácelo 33 korun za akcii. Rok 2019 se tak vymykal. Šlo o nejmenší míru korun za akcii za 12 let. Tento rok se tedy zase posouvá k normálu. Pro srovnání nejvyšší dividendy se vyplácely v roce 2010. Tehdy si přišli akcionáři na 53 korun za každou vlastněnou akcii.

Zisk ČEZU dělal 18.9 miliard

S vyplácením dividend souvisí zisk za loňský rok. Ten dělal ve své čisté formě, která byla ještě očištěna o mimořádné vlivy, téměř 19 miliard korun. Oproti roku 2018 tak jde o nárůst čistého zisku o 44 procent. V nynější době stojí na pražské burze akcie ČEZ okolo 500 korun. Rozhodným dnem pro akcionáře k vyplacení dividendy je 2. červenec 2020.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.