Mění se výpočet nezabavitelné částky

01_koruna

Začátek července tohoto roku byl ve znamení změny výpočtu nezabavitelné částky, díky které tato nezabavitelná částky výrazně stoupne. Lidem v oddlužení tak zbude více peněz. Jak se výpočet mění? A kolik bude dělat ona nezabavitelná částka? To si dnes popíšeme.

Třetí zvýšení této částky

Od počátku tohoto roku jde již o třetí krok, který ve svém důsledku zvyšuje tuto nezabavitelnou částku, tak zásadní ukazatel pro lidi v oddlužení. Je to totiž částka, která se z jejich měsíčních příjmů nestrhává na umořování dluhů. V lednu se zvýšili normativní náklady (jedna ze složek, z které se nezabavitelná částka vypočítává). V dubnu pak vláda zvýšila životní minimum. Poslední změna z července pak upravuje vzorec pro výpočet nezabavitelné částky.

Změna vzorečku

Do června se základní nezabavitelná částka počítala tak, se sčítalo životní minimum pro osobu a normativní náklady na bydlení pro jednu osobu v nájemním bydlení ve městě od 50 tisíc do 99 999 obyvatel. nezabavitelná částka pak dělala 2/3 tohoto součtu. Červenec však přinesl změnu. Nezabavitelná částka se nyní počítá jako ¾ součtu životního minima pro jednotlivce v nájemním bydlení v obci s 50 tisíci – 99 999 obyvateli. Nově se také bude počítat nezabavitelná částka za každou další osobu, kterou dlužník vyživuje. Do června se tato částka zvyšovala o čtvrtinu, nyní však o jednu třetinu.

Jak se tedy základní nezabavitelná částka mění?

Co to tedy pro dlužníky v praxi znamená? Zvýšení základní nezabavitelné částky. Nyní dělá 7772 korun, což je oproti předchozím 6908 korunám zvýšení o 864 korun, což už je slušná změna, když si uvědomíme, že o tolik více peněz budou mít dlužníci v oddlužení každý měsíc navíc. Za každou osobu, kterou dlužník vyživuje se ještě připočte k výše zmíněné částce ještě 2591 korun místo předchozích 1727 korun.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.