Média zřejmě neříkají vše: O migranty se musíme dle dohody postarat

Vít Rakušan

Téma migrace je takřka věčné a věnují se mu média po celém světě. U nás se využívá především k politickému boji. Ostatně můžeme se o tom přesvědčit u mnohých politiků. O migraci se baví jak opozice v čele s Andrejem Babišem, tak i vláda. Vždyť Vít Rakušan podepsal migrační dohodu. O její výhodnosti by se dalo poměrně dlouho diskutovat. Migranty ostatně řešili i na Slovensku a stali se jedním z hlavních témat kampaně vítězného Roberta Fica. Ten hovořil o použití síly.

Chytí migranty a převaděče, zavřou převaděče

Asi tak to funguje. Čas od času se v médiích objeví zpráva o tom, že byli na česko-slovenské hranici chyceni převaděči a migranti. Situace se má tak, že převaděči jsou pochopitelně za svou nelegální činnost zavřeni. Jasně, aby také ne! Co ale samotní migranti? O těch se už pak moc nepíše. Pouze se dozvídáme, že je nakonec pustí. Mají přece namířeno do Německa. Mnohdy jsou přímo dopravení k vlakům mířícím k našim sousedům. Proč by tam také nešli, vždyť míří právě za blahobytem německého sociálního systému.

Dohoda nám trochu zkomplikuje situaci, nebo ne?

Nejspíše ano. Když nepřijmeme migranty, pak zaplatíme. Tedy v případě, že ho přijme jiná země. Byli jsme ministrem Rakušanem ujištěni, že je všechno v pohodě. Vždyť je u nás spousta migrantů z Ukrajiny. Ti se logicky do onoho počtu počítají také. Nyní ale máme tak trochu problém. Mnozí z nich se stanou českými občany a spousta začíná mířit zpět na Ukrajinu. Po válce se nejspíše vrátí takřka všichni. Co pak? Kde budou oni Ukrajinci, na které se spoléhalo?

Nečekané kontroly Němců na hranicích

Už je to tady. Němci začali kontrolovat na hranicích s Českou republikou a imigranty už dál nepustí. Zůstanou tedy logicky u nás a my se o ně budeme muset postarat. Němci si to nepochybně klidně zaplatí. Nebo ne? Migranti z Ukrajiny nás bohužel nezachrání. Že by bylo něco nedomyšleno? Nyní tedy budeme muset být na hranicích s jinými zeměmi mnohem tvrdší. Zatím na to ale připraveni nejsme.

Zdroje info: Autor, Twitter, https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-omezeni-migrace-kancler-scholz.A230930_101107_zahranicni_tbr, https://wild.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=807116,https://cnn.iprima.cz/nemecko-je-magnetem-pro-migranty-kolik-berou-zadatele-o-azyl-v-jinych-zemich-413695

Ministr vnitra Vít Rakušan: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.