Registr dlužníků

Máte záznam v registru dlužníků a chcete půjčku? Poradíme, jak na to

Každému z nás se občas stane, že nestihneme splatit nějakou pohledávku. Typické jsou především nepravidelné platby, na něž se nám nevztahuje trvalý příkaz k úhradě. Jmenovat bychom mohli zejména některé platby mobilnímu operátorovi, účty za energii anebo cokoli dalšího. Většinou z takovéto situace neděláte nijak velkou vědu. Problém ale může spočívat v tom, že se může vaše jméno dostat do registru dlužníků. Že nevíte, oč se jedná? Pak jste na správném místě, jelikož se právě registrům budeme věnovat. Podíváme se zároveň i na možnosti úvěrů v případě, že v některém z nich figurujete.

Tři relevantní registry dlužníků

V různých internetových magazínech, diskuzích a také v časopisech finančního charakteru se objevují informace o spoustě takovýchto registrů dlužníků. Mnohé ale nejsou založené na pravdě. Existují totiž pouze tři. Prvními dvěma jsou Nebankovní registr klientských informací označovaný jako NRKI a Bankovní registr klientských informací, který najdete pod zkratkou BRKI. Provozovatelem těchto seznamů dlužníků je společnost Czech Credit Bureau. Třetím a nejznámějším je ten, který provozuje zájmové sdružení právnických osob zvané Solus. Ostatní registry sice existují, ale mnohé finanční instituce je neberou vážně, takže by bylo zbytečné s nimi jakkoli počítat.

Jaký je hlavní účel existence registrů?

Společnosti provozující registry hovoří v tom slova smyslu, že jejich služby slouží k ochraně věřitelů. Jestliže tedy jedna společnost poskytuje půjčky ihned na účet a o její služby má zájem potenciální dlužník, který nesplatil své závazky u druhé, ihned se o tom daná instituce dozví. Na základě tohoto faktu se pak rozhoduje, zdali úvěr dané fyzické nebo právnické osobě poskytne. Její bonita je v každém případě snížena. Jinak se ale registry holedbají i tím, že vlastně pomáhají dlužníkům upozornit je na jejich závazky. Ti si ovšem většinou jsou těchto potíží vědomi, nicméně nedokážou situaci zdárně řešit.

Při jakékoli žádosti si vás prověří

Jestliže dlužíte finanční prostředky delší dobu a nejste schopni svým závazkům učinit přítrž, pak počítejte s tím, že vaše jméno bude v registru figurovat. Poskytovatel tak učiní jednoduše online, kdy se přímo na daném registru informuje o tom, zdali jste bonitní, nebo naopak nikoliv. U bankovních domů je nahlížení do seznamů dlužníků jakousi samozřejmostí.

Nebankovní společnosti své služby nabídnou i dlužníkům

Jedinou možnost pro vás jako dlužníka představují půjčky bez registru. Jejich nabídka je dnes velmi bohatá a v případě, že provedete porovnání půjček u některé nezávislé společnosti, můžete získat zajímavý úvěr. Podmínky si ostatně můžete přečíst přímo u konkrétního poskytovatele, takže budete ihned vědět, na čem v průběhu splácení budete.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *