Máslo za 80 korun? Pravděpodobná budoucí realita

Máslo

Hra na agrobarony má zřejmě své pokračování. Nyní přichází v souvislosti s krizí na Ukrajině poměrně strmé zdražování potravin. Děje se tak z vcelku přirozeného důvodu, a to nedostatku různých surovin, jež se dovážejí z míst zasažených boji. Přesto je třeba říct, že by zdražování základních potravin mohlo být poněkud pomalejší. Stát totiž nedostatečně podporuje velké pěstitele, již jsou mnohdy označování jako agrobaroni. Samozřejmě takoví mohou být, ale rozhodně jen někteří. Je třeba myslet na to, že velcí pěstitelé dodávají zhruba 96 % potravin v ČR. Cena másla půjde dle generálního ředitele Madety Milana Teplého během několika měsíců na hranici 80 korun, dokonce se dostane i přes ni. Takto se Teplý vyjádřil v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Ztráty v řádu miliard korun

O zvažované podpoře velkých zemědělců hovořil také prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Producenti v různých sektorech mají dle něj ztráty ve výši miliard korun. Pokud dostane zemědělec chovající prasata 810 milionů korun, je to super, nicméně jho ztráta se za poslední rok mohla pohybovat klidně i okolo 3 miliard korun. Milan Teplý se zmínil o tom, že vláda s rostoucími cenami energií neudělala prakticky vůbec nic.

Cena se zvyšuje i předzásobením spotřebitelů

Máslová krize tady byla již v roce 2017, kdy se lidé obávali opravdu vysoké ceny másla, a tak se snažili maximálně předzásobit. Důsledkem jakési davové psychózy bylo pochopitelně to, že šla cena másla poměrně razantně nahoru.

Nedostatek potravin nehrozí

Na nedostatek potravin bychom měli zapomenout. Jen pro přehlednost, čeští zemědělci dokážou vyprodukovat v případě obilí 160 % domácí spotřeby a u pšenice 200 p%. Počítat je také třeba s tím, že v loňském roce bylo oseto o 10 % půdy více než v minulosti. Ve státních hmotných rezervách je historicky nejvíce plodin. Za razantním zdražením potravin tak budou vysoké ceny hnojiv, pohonných hmot a energií.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zdenek-nekula-milan-teply-evropska-unie-dotace-zemedelstvi-madeta-mleko-maslo-maso-obili-psenice.A220327_144621_ekonomika_ised
https://www.irozhlas.cz/komentare/proc-je-maslo-tak-drahe_1707161440_dp

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.