Jak na hypotéku na pozemek

Hypotéka

Postavit si svůj vlastní dům je snem mnoha z nás. Nejprve je ale nutné mít vhodný pozemek, na kterém bude náš budoucí domov stát. A také na něj získat finance.

Hypotéka na pozemek

Pro koupi stavebního pozemku se dají využít hypotéky. Podmínkou pro to, aby vám byla hypotéka na pozemek schválena, může být také to, aby byl pozemek podle stavebního zákona vymezený a určený k umístění stavby. Hypotéka na pozemek může být poskytnuta zpravidla maximálně do 80% hodnoty tohoto pozemku. Není to uplně jednoduchá tématika, proto doporučujeme využít služby odborníků, například Finanční patron.

· Pro vyřizování této půjčky si v bance připravte několik nezbytných dokladů.

– doklad totožnosti

– potvrzení o příjmu

– stavební povolení

– výpis z katastru nemovitostí

– kupní smlouvu (nabývací titul)

Počítejte také s tím, že bude zapotřebí odhad pozemku. O ten se většinou postará sama banka a připočte vám ho k nákladům.

Nebankovní hypotéky

Někdy se může stát, že vám půjčka v bance schválena nebude. V současné době poskytují hypotéky i nebankovní společnosti, ale tam je nutná obezřetnost a dobře srovnávat. Za nás můžeme doporučit srovnávač Lundea. Nebankovní půjčka tohoto typu má podobné podmínky jako půjčka bankovní. Informovat se o těchto produktech můžete pomocí webového nástroje, kterým je hypoteční kalkulačka.

Mají ji k dispozici jak bankovní věřitelé, tak i nebankovní společnosti.

Poté, co si vyberete vhodný produkt, kterým bude nebankovní půjčka, můžete plánovat další kroky. Prvním z nich je pečlivé propočítání všech nákladů a výdajů za vaši domácnost. Tak zjistíte, jestli je ještě ve vašich silách pořízení další půjčky na zahájení stavby. Pokud ano, pak můžete vybírat z celé řady dlouhodobých úvěrů. Výhodné jsou především produkty, které najdete pod označením půjčka se zástavou. Je to vlastně varianta klasické hypotéky.

Je dobré zjistit si, jestli vámi vybraná půjčka nabízí možnost fixace úrokové sazby.

Informace najdete na stránkách, kde své finanční služby nebankovní poskytovatelé prezentují. Najdete tu celou řadu produktů. V těchto případech se ale jedná o krátkodobé úvěry a ty pro financování bydlení příliš vhodné nejsou.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.